ΓΡΩΠΑ ΑΝΝΑ

Μαγειρεύοντας

Κάτω από: επισκέψεις | ΓΡΩΠΑ ΑΝΝΑ
Δευτέρα, 12 Φεβρουαρίου 2018 12:34 πμ |

Οι μαθητές και οι μαθήτριες του Δ΄1 του 6ου Δημοτικού Χαλανδρίου συνοδευόμενοι από τη δασκάλα τους επισκέφτηκαν την προηγούμενη Πέμπτη κατάστημα  εστίασης της περιοχής του σχολείου τους.  Αφού ξεναγήθηκαν σε όλους τους χώρους του καταστήματος και ενημερώθηκαν για όλη τη διαδικασία της παραλαβής, συντήρησης και αποθήκευσης των τροφίμων και της προετοιμασίας των γευμάτων, παρασκεύασαν το δικό τους γεύμα το οποίο και κατανάλωσαν στο χώρο εστίασης με παρέα τα υπόλοιπα μέλη της ομάδας τους. Αυτή η επίσκεψη έγινε  στο πλαίσιο εκπαιδευτικού προγράμματος που διεξάγει το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο.

Οι μικροί μαθητές χάρηκαν τη διαδικασία και επέστρεψαν χαρούμενοι και με νέες γνώσεις στο σχολείο τους.

Βενετσιάνικες αποκριάτικες μάσκες

Κάτω από: γιορτές | ΓΡΩΠΑ ΑΝΝΑ
Κυριακή, 11 Φεβρουαρίου 2018 11:48 μμ |

Αποτέλεσμα εικόνας για μασκες αποκριατικες βενετσιανικες

Οι μάσκες αποτελούσαν και εξακολουθούν να αποτελούν ένα χαρακτηριστικό στοιχείο του καρναβαλιού της Βενετίας. Το πλήθος των τουριστών που κάθε χρόνο επισκέπτονται την πόλη δεν παραλείπουν να αγοράσουν μια τέτοια μάσκα ως αναμνηστικό αυτής της επίσκεψης. Παλαιότερα κατασκευάζονταν από υλικά όπως δέρμα, πορσελάνη κ.ά. χωρίς επιμονή στη λεπτομέρεια και με έμφαση στην λειτουργικότητα. Σήμερα φτιάχνονται από γύψο, είναι ζωγραφισμένες στο χέρι και διακοσμημένες με φυσικά φτερά και πολύτιμες πέτρες.

Τσικνοπέμπτη – ενημέρωση γονέων

Κάτω από: γιορτές | ΓΡΩΠΑ ΑΝΝΑ
Πέμπτη, 8 Φεβρουαρίου 2018 6:42 μμ |  Με ετικέτα , |

Σήμερα Τσικνοπέμπτη 8/2/2018 δεν μπόρεσα να τσικνίσω.  Έφαγα όμως μπέργκερ με σαλάτα και τηγανιτές πατάτες με τους μαθητές μου σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα στα Mac Donalds Χαλανδρίου, Το συγκεκριμένο πρόγραμμα πραγματοποιείται από το Ελληνικό Παιδικό Μουσείο σε συνεργασία με την γνωστή αλυσίδα γρήγορου φαγητού.

Καλημέρα κόσμε!

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | ΓΡΩΠΑ ΑΝΝΑ