Για ορισμένα παιδιά ο δρόμος για το σχολείο συνιστά μια πραγματική περιπέτεια

“..Σύμφωνα με την UNESCO, τα τελευταία πέντε χρόνια, η προσπάθεια που γίνεται σε παγκόσμιο επίπεδο για βελτίωση της προσβασιμότητας έχει επιβραδυνθεί για οικονομικούς και άλλους λόγους. Οι δρόμοι που οδηγούν στο σχολείο είναι συχνά δυσδιάβατοι (ειδικά όταν έχει κακοκαιρία) ή ακόμα και επικίνδυνοι, και αυτός είναι ένας από τους βασικούς λόγους για τον οποίον πολλά παιδιά εγκαταλείπουν το σχολείο.”

Από ποιο ύψος θα βοηθήσουμε τα παιδιά να κοιτάξουν τον κόσμο;

Το να καταφέρει ένα βιβλίο να κάνει τα παιδιά να παίξουν είναι μεγάλη επιτυχία»,

πιστεύει ο διάσημος παραμυθάς της επινόησης, Τζιάνι Ροντάρι.

Γράφει η Αιμιλία Πανταζή

«Τον κόσμο μπορείς να τον κοιτάξεις από το ύψος ενός ανθρώπου αλλά και από εκείνο ενός σύννεφου. Στην πραγματικότητα, μπορείς να μπεις από την κεντρική πόρτα ή να χωθείς -είναι πιο διασκεδαστικό- από ένα παραθυράκι.»

Σχολείο θα πει χαρά

Το σχολείο που ονειρευόμαστε είναι αυτό που συνδέει τη μάθηση με το παιχνίδι και τη χαρά.

Αυτό στο οποίο όλα τα παιδιά νιώθουν ευτυχισμένα, ενταγμένα και επιτυχημένα

Ένας τόπος που προετοιμάζει για τη ζωή,

που είναι η ίδια η ζωή…τραγουδισμένη με τα πιο όμορφα χρώματα και λόγια