Χημεία & Εκπαίδευση

• Ιστορικό

Αντιδράσεις Εργαστηρίου Χημείας Α Λυκείου

Συγγραφέας: ΧΑΣΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ στις 24 Ιανουαρίου, 2017

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αντιδράσεις Εργαστηρίου Χημείας Α Λυκείου

Ταχύτητα αντίδρασης

Συγγραφέας: ΧΑΣΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ στις 24 Ιανουαρίου, 2017

Πόσο γρήγορα γίνεται μία χημική αντίδραση;

Εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι η ταχύτητα με την οποία τα διάφορα χημικά φαινόμενα εξελίσσονται ποικίλλει. Έτσι, π.χ. ο Fe σκουριάζει (διάβρωση) πολύ αργά, ενώ η έκρηξη της πυρίτιδας ή η καύση του Mg  με το οξυγόνο γίνονται ακαριαία. Προφανώς ο ρυθμός των ενεργών συγκρούσεων καθορίζει την ταχύτητα μιας αντίδρασης. Διαβάστε την συνέχεια »

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ταχύτητα αντίδρασης

Χαρακτηριστικά των Χημικών Αντιδράσεων

Συγγραφέας: ΧΑΣΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ στις 3 Δεκεμβρίου, 2016

Η ενότητα “χημικές αντιδράσεις” διδάσκεται στους μαθητές της Α’ Λυκείου στο μάθημα της Χημείας.

Διδακτικοί στόχοι:

• να συμβολίζουν απλά χημικά φαινόμενα με χημικές εξισώσεις και να τις ισοσταθμίζουν
  • να περιγράφουν ορισμένα χαρακτηριστικά των χημικών αντιδράσεων (ενεργές συγκρούσεις, ταχύτητα και απόδοση)
  • να αναλύουν το ρόλο της ταχύτητας και της απόδοσης μιας χημικής αντίδρασης
  • να ορίζουν τις εξώθερμες και ενδόθερμες αντιδράσεις

Στην συνέχεια οι μαθητές θα γνωρίσουν βασικές κατηγορίες αντιδράσεων όπως συνθέσεις, αποσυνθέσεις, διασπάσεις, αντιδράσεις απλής και διπλής αντικατάστασης.

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χαρακτηριστικά των Χημικών Αντιδράσεων