Wordle

σοφά λόγια
Σάββατο, 10 Μαΐου 2014, 11:41
Κάτω από: Χωρίς κατηγορία  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο σοφά λόγια

Κρίνουμε τους εαυτούς μας απ’ ό,τι είμαστε ικανοί να κάνουμε. Δυστυχώς όμως, οι άλλοι μας κρίνουν απ’ ό,τι έχουμε ήδη κάνει.

Longfellow

Ας μη πάω χαμένος άδοξα και χωρίς καμία προσπάθεια. Κάτι μεγάλο θα κάμω πρώτα που θα το μάθουν και οι επόμενες γενιές.

Όμηρος, Ιλιάδα Χ-304

Οι σκέψεις μάς κάνουν να υποφέρουμε περισσότερο από τα γεγονότα.

Σενέκας

Είσαι έξυπνος αν πιστεύεις μόνο το 50% απ’ όσα σου λένε.
Είσαι ιδιοφυής αν γνωρίζεις ποιο 50% να πιστέψεις.

Ανώνυμος

Τα λεφτά δεν φέρνουν την ευτυχία. Οι άνθρωποι με περιουσία 10 εκατομμυρίων δολαρίων δεν είναι απαραίτητα πιο ευτυχισμένοι από τους ανθρώπους με περιουσία 9 εκατομμυρίων δολαρίων.

Hobart Brown

Οι ευφυείς άνθρωποι λύνουν τα προβλήματα. Οι ιδιοφυΐες τα προλαμβάνουν.

Αϊνστάιν

(Το πρόβλημα αγαπητέ Αλβέρτε είναι πως, αν εγώ προλαμβάνω όλα τα προβλήματα και τα πάντα δουλεύουν ρολόι, κανείς ποτέ δεν θα καταλάβει από ποιες δυσκολίες τον γλίτωσα για να με ανταμείψει ανάλογα.)

Αν ένας μεγάλος λαός δεν πιστεύει ότι μόνο σ’ αυτόν βρίσκεται η αλήθεια (μόνο σ’ αυτόν και αποκλειστικά σ’ αυτόν), αν δεν πιστεύει ότι μόνον αυτός είναι ικανός και προορισμένος να τους αναστήσει όλους και να τους σώσει όλους με την αλήθεια του, τότε αυτός αμέσως μετατρέπεται σε εθνογραφικό υλικό, και όχι σε μεγάλο λαό.

Φιόντορ Ντοστογιέφσκι (Οι Δαιμονισμένοι)