ΕΡΕΥΝΑ : ΔΙΑΤΡΟΦΙΚΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ ΜΑΘΗΤΩΝ

Με αφορμή την παρατήρηση των γευμάτων των μαθητών του σχολείου μας στα διαλείμματα , οι μαθητές της ΣΤ΄τάξης χωρίστηκαν σε ομάδες, οι οποίες ανέλαβαν να συντάξουν ερωτηματολόγια που αφορούν τις διατροφικές συνήθειες και προτιμήσεις των παιδιών ηλικίας 10-12 ετών. Τα ερωτηματολόγια συγκεντρώθηκαν, μελετήθηκαν και στη συνέχεια έγινε η απεικόνιση των αποτελεσμάτων ,με τη μορφή γραφημάτων στα υπολογιστικά φύλλα του Microsoft Excel . Στην έρευνα πήραν μέρος 40 παιδιά των τμημάτων ΣΤ1 και ΣΤ2 του σχολείου μας. Μετά από συζήτηση μαθητές και οι εκπαιδευτικοί των τμημάτων ετοιμάσαμε ένα ερωτηματολόγιο δίνοντας το να το συμπληρώσουν ανώνυμα. Στόχος της εργασίας είναι η διερεύνηση των απόψεων των μαθητών όσον αφορά τη διατροφή τους και η απόκτηση γνώσεων αναφορικά με την υιοθέτηση ενός πιο υγιεινού διαιτολογίου και κατ΄επέκταση ενός υγιεινότερου τρόπου ζωής.

Συνοπτικά οι ερωτήσεις που παρατίθενται στο ερωτηματολόγιο αφορούν το πρωινό, το κολατσιό στο σχολείο και το απογευματινό κολατσιό στο σπίτι.. Συγκεκριμένα τέθηκαν τα παρακάτω ερωτήματα:

• Τρως κάθε μέρα πρωινό;
  • Τι περιλαμβάνει συνήθως το πρωινό σου;
  • Τι τρως συνήθως στα διαλείμματα του σχολείου;
  • Τι τρως για απογευματινό;
  • Πίνεις χυμούς –αναψυκτικά- γάλα;
  • Πού ακριβώς βρίσκεις αυτά τα τρόφιμα;

Οι απαντήσεις των μαθητών φαίνονται στo παρακάτω αρχείο Excel, μέσα από 6 γραφήματα.

Αρχείο  excel : S5_ws_vlachou_angeliki.xlsx

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΕΡΕΥΝΑΣ:

Μελετώντας, λοιπόν, τα γραφήματα που παρατίθενται στο Excel συμπεραίνουμε ότι υπάρχει μια θετική αλλαγή στις διατροφικές συνήθειες των ανηλίκων, πράγμα πολύ ελπιδοφόρο. Βλέπουμε πως όλο και περισσότεροι μαθητές συνηθίζουν να τρώνε πρωινό που θα τους βοηθήσει στην απόδοση τους στο σχολείο ,επιλέγοντας θρεπτικές τροφές  και αρκετά παιδιά προτιμούν γάλα και χυμούς αντί αναψυκτικών. Επίσης, το απογευματινό τους αποτελείται από φρούτα, τοστ ,γιαούρτι και αυγό και υπάρχει μια στροφή προς τα χειροποίητα φαγητά, που σημαίνει πως όλο και περισσότεροι γονείς ασχολούνται με τη σωστή διατροφή των τέκνων τους. Δυστυχώς, πιθανόν παρασυρόμενα από κάποιους συμμαθητές τους, αρκετά παιδιά εξακολουθούν να δείχνουν προτίμηση σε προπαρασκευασμένες τροφές, πχ. κρουασάν.

S5_ws_vlachou_angeliki