Το γράμμα μ της μοναξιάς

Η λέξη μοναξιά αρχίζει από το γράμμα μ. Ποιες άλλες λέξεις ξέρεις που αρχίζουν από μ; Ποιων παιδιών το όνομα αρχίζει από το γράμμα μ;

Αν δεν μπορείτε να εκτυπώσετε την παρακάτω εργασία ζωγραφίστε πράγματα που το όνομά τους ξεκινάει από μ και γράψτε το όνομά τους.

Το συναίσθημα της μοναξιάς.

Πολλές φορές νιώθουμε μοναξιά. Μπορεί να είμαστε με πολλούς ανθρώπους και πάλι να νιώθουμε μόνοι. Η μοναξιά είναι ένα συναίσθημα.

Εσείς πότε έχετε νιώσει μοναξιά; Τι κάνατε για να αλλάξει η διάθεσή σας; Διαβάστε το βιβλίο: “Νιώθω μοναξιά”, συζητήστε το με κάποιον μεγάλο και ζωγραφίστε πότε νιώσατε μοναξιά.

Το συναίσθημα του φόβου.

Διαβάστε το βιβλίο με κάποιον μεγάλο και συζητήστε μαζί του για ό, τι σας τρομάζει. Τι κάνετε όταν φοβάστε; Ζητάτε από κάποιον να σας βοηθήσει;

Ζωγραφίστε τους φόβους σας και κρατήστε τη ζωγραφιά για να την βάλετε στις εργασίες με τα συναισθήματα που κάναμε στο σχολείο.

Ο αριθμός 8

Ποιο ζωάκι της θάλασσας έχει 8 πόδια; Γράψτε τον αριθμό 8 και ζωγραφίστε από κάτω 8 πράγματα.

Ακολουθούν δύο φύλλα εργασίας (αν μπορείτε να τα εκτυπώσετε).

Το γράμμα ψ από τα ψάρια.

Η λέξη ψάρι ξεκινάει από το γράμμα Ψ, ψ. Μπορείτε να βρείτε κι άλλες λέξεις που αρχίζουν από ψ ή έχουν το γράμμα ψ στην κοιλίτσα τους; (ψιψίνα, ταψί)

Στην παρακάτω πρόταση συμπληρώστε το γράμμα ψ όπου λείπει για να διαβάσετε με τη βοήθεια κάποιου μεγάλου τι λέει η πρόταση.

Ο  …..αράς         έπιασε  …..άρια

τα’ βαλε στην  …..ησταριά

και τα έκανε  ….ητά.

clown fish

5 Ιουνίου – Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος

Την Παρασκευή 5 Ιουνίου ήταν η παγκόσμια ημέρα περιβάλλοντος. Γιόρταζε το περιβάλλον, δηλαδή τα ζώα, τα φυτά, τα δέντρα, η θάλασσα. Η Πάρος που ζούμε είναι νησί και γύρω γύρω έχει θάλασσα.

Δυστυχώς κάποιοι άνθρωποι μολύνουν τη θάλασσα πετώντας σκουπίδια, όπως πλαστικές σακούλες, μπουκάλια, ποτήρια κ.α. Τα ψάρια, οι θαλάσσιες χελώνες, οι φώκιες, οι φάλαινες νομίζουν ότι είναι φαγητό, τα τρώνε και πεθαίνουν. Γι’ αυτό όταν πηγαίνουμε στη θάλασσα καλύτερα να παίρνουμε το δικό μας παγουρίνο με νερό ή χυμό σε μια πάνινη τσάντα, επειδή οι πλαστικές σακούλες, μπουκάλια και ποτήρια είναι ελαφριά και ο αέρας εύκολα τα στέλνει στη θάλασσα. Παρατηρείστε τον παρακάτω πίνακα για να δείτε πόσο πολύ καιρό κάνουν να διαλυθούν τα σκουπίδια στη θάλασσα και την ακτή.

Επίσης, πολλά εργοστάσια ρίχνουν τα βρώμικα νερά τους στη θάλασσα ενώ αυτό απαγορεύεται και τη μολύνουν. Μαζί με τη θάλασσα μολύνονται και τα ψάρια κι έπειτα οι άνθρωποι τρώνε τα μολυσμένα ψάρια.

Αφού παρατηρήσετε τις παρακάτω εικόνες  ζωγραφίστε μια καθαρή θάλασσα και μια μολυσμένη θάλασσα. Ποια ζωγραφιά σας αρέσει περισσότερο;

Το γράμμα π

Πόσες λέξεις μπορείτε να βρείτε που αρχίζουν από π όπως ποτάμι, περιβάλλον;

Ποιοι φίλοι και φίλοι σας έχουν π στο όνομά τους ή αρχίζει από π;

Ποια ζώα αρχίζουν από π;

Γράψτε με μολύβι σε ένα χαρτί το μεγάλο και μικρό π και ζωγραφίστε ή/και κολλήστε πράγματα που αρχίζουν από π.

Στο παρακάτω αίνιγμα η απάντηση είναι μια λέξη που αρχίζει από π. Ξέρετε την απάντηση;

ΟΝΟΜΑ: …………………………………………………………………

Αίνιγμα

Είναι μέσα σε χωνάκι και πολύ έχει γαλατάκι.

Γεύση κρέμα ή κακάο με τη ζέστη θα το φάω;

Τι είναι;

……………………………………………………………………….

Ο αριθμός 7

Μετρήστε 7 δάχτυλα από το 1 μέχρι το 7 και μετά ανάποδα, από το 7 μέχρι το 1.

Πόσα πράγματα ξέρετε που είναι 7;

• Οι μέρες  της εβδομάδας ή οι μήνες;
  • Τα πόδια ποιας κυρίας; (τη φτιάξαμε για να μετράμε τις εβδομάδες μέχρι το Πάσχα).
  • Σε ποια παραμύθια υπάρχουν 7 ήρωες;

Ακολουθούν δύο εργασίες.  Εκτός από αυτές έχετε να συμπληρώσετε τον αριθμό 7 για το βιβλίο των αριθμών που φτιάχνουμε. Θυμάστε; Γράψτε με μολύβι τον αριθμό 7 σε μισό χαρτί Α4 και ζωγρφίστε από κάτω 7 αντικείμενα.

…Και το τραγούδι για τον αριθμό 7

Ο κορονοϊός και το γράμμα κ.

Στο σχολείο χθες και σήμερα μιλήσαμε με τα παιδιά για τον κορονοϊό, πώς προστατευόμαστε και πως τον φανταζόμαστε. Πώς είναι άραγε αυτός ο ιός; Ζωγράφισαν λοιπόν τα παιδιά πώς φαντάζονται τον κορονοίό.

Ζωγραφίστε κι εσείς πώς φαντάζεστε ότι είναι ο κορονοϊός κι αν θέλετε στείλτε μας τις ζωγραφιές σας να της βάλουμε στο blog μας.

Επίσης, μάθαμε το γράμμα κ από το οποίο ξεκινάει ο κορονοϊός. Μπορείτε να βρείτε κι εσείς λέξεις που αρχίζουν από το κ; Ποιοι φίλοι σας έχουν το γράμμα κ στο όνομά τους;

Κάναμε και δύο εργασίες για το γράμμα κ. Αν δεν μπορείτε να της εκτυπώσετε ζωγραφίστε κάτι που αρχίζει από κ και γράψτε το όνομά του.