Σχόλια

Στην 5η συνεδρία της επιμόρφωσης Β1 Επιπέδου διαπραγματευθήκαμε τις εκπαιδευτικές χρήσεις των προγραμμάτων επεξεργασίας κειμένου και των υπολογιστικών φύλλων. Επίσης γνωρίσαμε  τις αντίστοιχες εκπαιδευτικές χρήσεις συνεργατικών περιβαλλόντων και τέλος κάναμε μια εισαγωγή στα ιστολόγια (blogs). Συγκεκριμένα:

• Χρησιμοποιώντας τον επεξεργαστή κειμένου Microsoft Word δημιουργήσαμε ένα έγγραφο στο οποίο κάνοντας αλλαγές και αποστέλλοντάς το ο ένας στον άλλο με email, είδαμε πως μπορούμε να κάνουμε αποδοχή ή όχι των αλλαγών αυτών κάνοντας χρήση της επιλογής “Παρακολούθηση Αλλαγών”

• Χρησιμοποιώντας την εφαρμογή λογιστικών φύλλων Microsoft Excel είδαμε πως μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τη δυνατότητα εισαγωγής συνάρτησης καθώς και της αντιγραφής της για να επιλύσουμε ένα αλγεβρικό πρόβλημα. Συγκεκριμένα το πρόβλημα ήταν το εξής: «Πρέπει να προσδιορίσουμε πόσες είναι οι κότες και πόσα είναι τα πρόβατα σε μια αυλή, αν γνωρίζουμε συνολικά ότι έχουν 26 κεφάλια και 64 πόδια.»

• Χρησιμοποιώντας την διαδικτυακή εφαρμογή Google Docs προσθέσαμε σε έναν έτοιμο πίνακα (Ημερολόγιο) υπερσυνδέσμους με μορφή εικόνας και κειμένου.

• Χρησιμοποιώντας την διαδικτυακή εφαρμογή Google Forms δημιουργήσαμε ένα ερωτηματολόγιο και είδαμε πως μπορούμε να εισάγουμε διάφορα είδη ερωτήσεων και τρόπους για την αποστολή και συμπλήρωσή του.

• Τέλος μας ζητήθηκε να δημιουργήσουμε το δικό μας Blog και να αναρτήσουμε τις παραπάνω πληροφορίες (που είναι και το αντικείμενο αυτού του άρθρου).

Η ιστορία της Επιφανείου Σχολής Ιωαννίνων (σημερινό 3ο ΓΕΛ Ιωαννίνων) ξεκινά το μακρινό 1687.

Περισσότερες πληροφορίες στον ιστότοπο του σχολείου: http://3lyk-ioann.ioa.sch.gr/history.html

ή στο συνημμένο αρχείο εικόνας.history_3o_gel_ioanninon

ioannina