Τίτλος: Τα οφέλη της Μουσικοκινητικής Αγωγής σε σχέση με τους στόχους της Φυσικής Αγωγής, προσχολική και πρωτοβάθμια εκπαίδευση
Συγγραφείς: Μαυροπούλου Ιουστίνα
Σχολή/Τμήμα: Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης, Σχολή Επιστημών Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού, Τμήμα Επιστήμης Φυσικής Αγωγής και Αθλητισμού
Γλώσσα: Ελληνικά
Ημ/νία έκδοσης: 2020
Περίληψη: Η Μουσικοκινητική Αγωγή είναι μια μέθοδος της μουσικής επιστήμης, όπου η κίνηση χρησιμοποιείται για τη διδασκαλία στοιχείων της μουσικής. Ωστόσο, τα τελευταία χρόνια χρησιμοποιείται και για την επίτευξη των στόχων της Φυσική Αγωγή. Σκοπός της παρούσας έρευνας ήταν η βιβλιογραφική ανασκόπηση ερευνών που μελέτησαν τα οφέλη προγραμμάτων της Μουσικοκινητικής Αγωγής σε σχέση με τους στόχους της Φυσικής Αγωγής παιδιών Προσχολικής ηλικίας και της Πρωτοβάθμιας Eκπαίδευσης. Μελετήθηκαν επιστημονικά άρθρα από τις μηχανές αναζήτησης Google Scholar.Οι λέξεις που χρησιμοποιήθηκαν ήταν: Μουσικοκινητική Αγωγή (Music Movement), κινητικές δεξιότητες (Locomotor Skills), κινητικές δεξιότητες χειρισμού αντικειμένων (Object Control Skills) , Ρυθμική ικανότητα (Rhythmic Ability). Επιπλέον επιλέχθηκαν τα άρθρα, τα οποία δημοσιεύτηκαν τη χρονική περίοδο 2000- 2020. Από την αναζήτηση επιλέχθηκαν 8 άρθρα, τα οποία είχανε ομάδα παρέμβασης και ομάδα ελέγχου. Ένα ακόμα κριτήριο για την επιλογή τους ήταν η χρήση επιστημονικών τεστ. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ανασκόπησης τα οφέλη που προσφέρει η Μουσικοκινητική Αγωγή, είναι ποικίλα και συμβάλουν στην ολοκληρωμένη και πολύπλευρη αγωγή των παιδιών. Συγκεκριμένα συμβάλει στην ανάπτυξη του συναισθηματικού, πνευματικού και κοινωνικού τομέα, αλλά και στην αίσθηση του χρόνου και χώρου, στην ανάπτυξη βασικών κινητικών δεξιοτήτων, τη γνώση του σώματος, την δημιουργικότητα, τη φαντασία, την ευεξία, τη ρυθμική αντίληψη και τη μουσική μνήμη. Το συμπέρασμα της εργασίας είναι ότι η Μουσικοκινητική Αγωγή αποτελεί ένα χρήσιμο εργαλείο για την επίτευξη των στόχων της Φυσικής Αγωγής.
Επιβλέπων: Χατζόπουλος Δημήτριος
Λέξεις Κλειδιά: Μουσικοκινητική Αγωγή, Κινητικές δεξιότητες χειρισμού, Κινητικές δεξιότητες μετακίνησης, Ρυθμική ικανότητα
Σχετικά αρχεία: Πλήρες κείμενο: PDF Αρχείο με άδεια χρήσης:
Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕαρχείο λήψης