ΧΟΡΤΗ ΑΝΔΡΙΑΝΝΗ

Επίσκεψη στο Θέατρο ΗΒΗ

Κάτω από: Επισκέψεις | ΧΟΡΤΗ ΑΝΔΡΙΑΝΝΗ
Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2018 9:00 μμ |

Στις 14 φεβρουαρίου το σχολείο μας θα επισκεφθεί το Θέατρο ΗΒΗ όπου τα παιδιά θα χαρούν τη διαδραστική παράσταση   «Το χρυσό Αρισμαρί»… Το αθάνατο  Αρισμαρί είναι μοναδικό βότανο με θεραπευτικές ιδιότητες….η ανακάλυψή του φανερώνει  τις κρυφές δυνάμεις που έχουμε μέσα μας και τις  επιστρατεύουμε για να πετύχουμε τους στόχους μας….Ένα ταξίδι από το Εγώ στο Εμείς, προβάλλει την ανιδιοτελή αγάπη που δε στηρίζεται σε ανταλλάγματα.  Αναδεικνύει την ανιδιοτέλεια ως ύψιστη αρετή, δίνοντας νόημα στη φιλία και στη σχέση μεταξύ  γονιών και παιδιών.

«…νὰ γίνομαι ἄνεμος γιὰ τὸ χαρταετὸ καὶ χαρταετὸς γιὰ τὸν ἄνεμο, ἀκόμη καὶ ὅταν οὐρανὸς δὲν ὑπάρχει»……. Κι’ ανέβαινες… κι’ ανέβαινα…….

Κάτω από: Δημιουργίες Μαθητών | ΧΟΡΤΗ ΑΝΔΡΙΑΝΝΗ
Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2018 8:49 μμ |

Στο σχολείο μας με κλειδί τη συνεργασία,πρωτάκια και δευτεράκια,ζωγραφίσαμε, ονειρευτήκαμε, πετάξαμε τους δικούς μας χαρταετούς και γεμίσαμε με τα δικά μας χρώματα  και σχέδια το δικό μας ουρανό…. Ένας χάρτινος στρατός, πολύχρωμα ντυμένος,κολυμπάει   στο φως. ….».   Μέσα από την ποίηση και τη λογοτεχνία  ανακαλύψαμε  τη διαδρομή του χαρταετού….και το σεβασμό στη διαφορετικότητα. H  ποίηση είναι χαρταετός που ξέφυγε απ’ τα χέρια των  μικρών  παιδιών και μας δίδαξε την πολύχρωμη,διαφορετική,ιπτάμενη και ναζιάρικη  πορεία του καθένα μας… « απ’ τ’όνειρο ψηλότερα… κι’ απ’τη ζωή πιο πέρα»

Οι Τρεις Ιεράρχες

Κάτω από: Ανακοινώσεις | ΧΟΡΤΗ ΑΝΔΡΙΑΝΝΗ
Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2018 8:36 μμ |

Ημέρα μνήμης και εορτασμού των τριών Φωστήρων της Οικουμένης, οδηγών προς την αληθινή γνώση και μόρφωση, αγαθά πρότυπα κάθε νέου ανθρώπου .Οι Τρεις Ιεράρχες Υπήρξαν γέφυρες ανάμεσα στη γνώση και την αρετή, ανάμεσα στην αναζήτηση της επιστημονικής αλήθειας και την πραγματική αλήθεια της αγάπης, τον Ελληνισμό και το Χριστιανισμό. Έδειξαν με τη ζωή και το έργο τους ότι  η πίστη προς το Θεό και η αγάπη προς το συνάνθρωπο συμβαδίζουν. Διέσωσαν αξίες με πανανθρώπινο περιεχόμενο. Στο σχολείο μας μετά τον Εκκλησιασμό  ακολούθησε ένα αφιέρωμα στους προστάτες της Παιδείας.

Καλημέρα κόσμε!

Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | ΧΟΡΤΗ ΑΝΔΡΙΑΝΝΗ