Σχόλια

Στον παρακάτω σύνδεσμο δείτε μια σύντομη παρουσίαση των εποχών – κινημάτων,  της ιστορίας της τέχνης.

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ ΜΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ

Το 2018 συμπληρώθηκαν 80 χρόνια από το θάνατο του τραγικού γλύπτη Γ. Χαλεπά. Γεννήθηκε στο χωριό Πύργος Τήνου το 1851 και πέθανε στην Αθήνα, οδός Δαφνομήλης το 1938. Πρόκειται για μία ξεχωριστή ιδιοφυία της ευρωπαϊκής ζωγραφικής του 20ου αι., με σπουδές στο Σχολείο των Τεχνών της Αθήνας και με υποτροφία από το Π.Ι.Ι.Ε. Τήνου στη σχολή του Μονάχου, εκεί που σπούδασαν επίσης οι τήνιοι καλλιτέχνες Ν. Γύζης και Ν. Λύτρας. Ήταν περιθωριοποιημένος για μεγάλο χρονικό διάστημα, έγκλειστος στο ψυχιατρείο της Κέρκυρας, άνθρωπος ταπεινός με ανεκπλήρωτους έρωτες και πάθη, ωστόσο κατάφερε να μας αφήσει μία σειρά έργων του,  που ενώ έχουν επηρροές από την αρχαία παράδοση αποδίδονται με σύγχρονη ματιά. Το 2018 ανακηρύχθηκε από το Υπουργείο Πολιτισμού έτος Γ. Χαλεπά και πραγματοποιήθηκαν πολλές εκδηλώσεις τόσο στην Τήνο όσο και στην Αθήνα, στη  Σύρο, στα Γιάννενα κ.α.

Στο παρακάτω video μπορείτε να δείτε τις τεχνικές της χαρακτικής μέσα από το εργαστήριο της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθήνας . Στο  video συμμετέχω ως φοιτήτρια (πριν από 20  χρόνια) παρουσιάζοντας την τεχνική της ξυλογραφίας σε πλάγιο ξύλο

paralia

ta tinia jylograf