μουσειο 020

Παράδοση και πολιτισμός

Οι μαθητές της Δ΄τάξης έστησαν ένα μικρό μουσείο στο χώρο του σχολείου μας με σκοπό να ταξιδέψουν πίσω στον χρόνο και να δουν αντικείμενα και εργαλεία της καθημερινότητας των προγόνων μας. Μαζί με αντικείμενα θα παρουσιάσουν σε συμμαθητές και γονείς το :’’ Επαγγέλματα που χάνονται στο χρόνο’’, ένα βιβλίο που ετοίμασαν με σκοπό να γνωρίσουν επαγγέλματα που η εξέλιξη και η τεχνολογία έχουν βάλει στο περιθώριο.

μουσειο 016μουσειο 005 μουσειο 006   μουσειο 020

ΛΑΔΟΚΟΥΛΟΥΡΑ  ΣΤΗΝ  ΤΑΞΗ

Οι μαθητές της Δ΄τάξης ,ξεφεύγοντας από την καθημερινότητα, έγιναν ζαχαροπλάστες.

Ζύμωσαν , έπλασαν , έψησαν   και απόλαυσαν κουλουράκια με βασικό συστατικό το ελαιόλαδο.

Εμπνεύστηκαν από την ενότητα της γλώσσας ” Η ελιά”, μέσα από την οποία γνώρισαν  τη σπουδαιότητα του δέντρου και από την ενότητα  ” Ο πολιτισμός” της μελέτης περιβάλλοντος όπου μίλησαν και ταξίδεψαν στην παράδοση του τόπου μας και την αξία διατήρησης εθίμων, μια και τα λαδοκούλουρα που έφτιαξαν είναι παραδοσιακή συνταγή.!!

2 040