Έκκληση για Διαφάνεια

Παρακολουθούμε τους συναδέλφους μας μόνιμους και αναπληρωτές όλων των ειδικοτήτων που ζητούν διαφάνεια στην διαχείριση και αποτύπωση των λειτουργικών άλλα και των οργανικών κενών. Ποτέ, ανεξάρτητα από ποιά ηγεσία ήταν στο Υπουργείο Παιδείας, δεν ανακοινώνονταν τα οργανικά ή τα λειτουργικά κενά με τα οποία γίνονταν προσλήψεις ή διορισμοί.

Έχουμε πλέον όλοι μας βιώσει τις συνέπειες αυτής της αδιαφάνειας:

1. Μόνιμοι και αναπληρωτές αισθάνονται αβεβαιότητα.
  2. Θυματοποιούνται από εξυπηρετήσεις που δεν είναι δυνατόν να ελεγχθούν.
  3. Δημιουργούνται έριδες και παρεξηγήσεις που δυναμιτίζουν το κλίμα στην εκπαιδευτική κοινότητα και θέτουν σε κίνδυνο την εύρυθμη λειτουργία των σχολείων.

Κάνουμε έκκληση να εγκαταλείψει η διοίκηση του υπουργείου τον κρυψινισμό και να αναλάβει η πολιτική ηγεσία να ξεκινήσει μια εποχή διαφάνειας με τα οφέλη που μπορεί να φέρει. Οι εκπαιδευτικοί είναι ισότιμοι πολίτες του κράτος και η διοίκηση οφείλει να τους αντιμετωπίζει με αξιοπρέπεια. Η διοίκηση εξυπηρετεί το δημόσιο συμφέρον και πρέπει να το απο- και ανα-δεικνύει. Οι πολίτες αξίζουν τουλάχιστον μια εξήγηση σε περίπτωση που αυτο δεν επιτυγχάνεται.

Ευχόμαστε καλή σχολική χρονιά, σε μαθητές, γονείς και συναδέλφους.

Ομάδα Αναπληρωτών Βιολόγων

anaplirotesbio@gmail.com