Σε ποιά οργανικά κενά Βιολογίας τοποθετήθηκαν άλλες ειδικότητες το 2016

Με το τέλος των οργανικών τοποθετήσεων, συγκεντρώσαμε όλες τις οργανικές τοποθετήσεις των Φυσικών, Χημικών, Βιολόγων και Γεωλόγων.

Και φέτος όπως κάθε χρονιά, τοποθετούνται άλλες ειδικότητες με Β’ ανάθεση σε οργανικά κενά Βιολογίας. Πέρσι, το 2015, τοποθετήθηκαν 25 Φυσικοί και 40 Χημικοί σε οργανικά κενά Βιολογίας. Φέτος ο ρυθμός έχει πέσει καθώς τοποθετήθηκαν μόνο 16 Φυσικοί και 12 Χημικοί όπως φαίνονται στο παρακάτω διάγραμμα:

Οργανικές τοποθετήσεις 2016

Υπενθυμίζουμε ότι η οργανική τοποθέτηση είναι μόνιμη και σε αυτές τις θέσεις δεν μπορεί πια να τοποθετηθεί οργανικά μόνιμος Βιολόγος.

Έτσι οι οργανικές θέσεις (των 20 ωρών) Βιολογίας πλέον που κατέχονται από άλλες ειδικότητες την χρονιά 2016-2017 είναι 488. Υπάρχει μια μείωση σε σχέση με πέρσι που ήταν 589 η οποία οφείλεται στις συνταξιοδοτήσεις των άλλων ειδικοτήτων καθώς και στην μείωση της Βιολογίας στα Γυμνάσια που εξαφάνισε πολλές οργανικές θέσεις Βιολογίας και Γεωγραφίας. Για αυτό άλλωστε βγήκαν και 631 ΠΕ04 οργανικά υπεράριθμοι. Τα οργανικά κενά Βιολογίας που έμειναν ακάλυπτα είναι πλέον 238 έναντι 309 πέρσι, το 2015. Τα οργανικά αυτά κενά υπολογίζονται με >12 ώρες Βιολογίας ανά σχολείο και είναι διαφορετικά από τα οργανικά κενά των μεταθέσεων (και διορισμών) που υπολογίζονται ανα 20 ώρες Βιολογίας ανά ομάδα σχολείων. Τα οργανικά κενά Βιολογίας των μεταθέσεων είναι 720 φέτος το 2016, ενώ πέρσι, το 2015, ήταν 882. Η μείωση οφείλεται στην περικοπή μιας ώρας Βιολογίας στην Α Γυμνασίου. Από τα 720 φετινά οργανικά κενά Βιολογίας τα ΠΥΣΔΕ εκτίμησαν ότι μόνο τα 420 ισχύουν, επειδή τα υπόλοιπα είναι καλυμμένα από το πλεόνασμα άλλων ειδικοτήτων. Στην συνέχεια  οι Περιφερειακοί Διευθυντές επανεκτίμησαν ότι τα οργανικά κενά Βιολογίας των μεταθέσεων ήταν 384. Ο αριθμός των οργανικών κενών Βιολογίας (20 ωρών) που κατέχονται από άλλες ειδικότητες σε κάθε περιοχή, φαίνεται στον παρακάτω πίνακα.

2016 Πόσες οργανικές θέσεις Βιολογίας έχουν δοθεί σε άλλες ειδικότητες?

Α΄ Αθήνας (Δ.Ε.)

Χαλκιδικής (Δ.Ε.)

Σύνολα

488

Υπάρχουν περιοχές που λείπουν από τον πίνακα διότι δεν μπορεί να υπολογιστεί ο αντίστοιχος αριθμός, επειδή δεν υπάρχουν επαρκή στοιχεία.