Τα στοιχεία αυτά αφορούν μόνο την σχολική χρονιά 2015-2016. Σαφώς με βάση τις φετινές υπεραριθμίες οι αριθμοί αυτοί πρόκειται να αυξηθούν. Για να είμαστε πιο ακριβείς δεν είναι οι υπεραριθμίες που θα καλύψουν και άλλες θέσεις Βιολογίας αλλά η “προθυμία” ορισμένων ΠΥΣΔΕ να τοποθετούν άλλες ειδικότητες σε οργανικά κενά Βιολογίας. Άλλο οργανικές θέσεις και άλλο λειτουργικά κενά. Πρακτικά όμως αυτά τα νούμερα σημαίνουν ότι διδάσκεται η Βιολογία σε αυτήν την έκταση από άλλες ειδικότητες. Ενώ δεν έχουμε αντίστοιχα μεγέθη προς την αντίθετη κατεύθυνση. Αυτό είναι το αποτέλεσμα των ελλείψεων των Βιολόγων που οφείλεται στους ανορθολογικούς διορισμούς του παρελθόντος.

Εννοείται ότι σε αυτές τις θέσεις ΔΕΝ μπορούν να γίνουν διορισμοί Βιολόγων, παρά μόνο αν οι κατέχοντες πάρουν μετάθεση, βελτίωση ή σύνταξη. Πιθανότατα ούτε αναπληρωτές θα προσληφθούν σε αυτές τις θέσεις.

Περιοχές Πόσα οργανικά κενά Βιολογίας έχουν καλυφθεί από άλλες ειδικότητες
Β-Φωκίδας -4
Β-Χαλκιδικής -2
Β-Χανίων -14

Ένα σχόλιο σχετικά με το “Πόσες οργανικές θέσεις Βιολογίας κατέχονται μόνιμα από άλλες ειδικότητες (2015-2016)”

1. Όταν για μια χρονιά καλούνται στο ένα σχολείο η μόνιμη Φυσικός να κάνει Βιολογία Α’ λυκείου και στο άλλο σχολείο ο μόνιμος Χημικός να κάνει Βιολογία Β Λυκείου, αυτό σε ποια περίπτωση εντάσσεται;
    Αυτό έγινε στην Κάλυμνο, Γ’ Δωδεκανήσου, πέρσι, 15′-16′ διαπιστωμένα. Εκεί τι κενό υπάρχει και γιατί δεν καλύφθηκε από αναπληρωτή;

Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.