Αναγνωστόπουλος Μάριος

ιστότοπος Blogs.sch.gr

Τα πιο κοινά επίθετα στον κόσμο

Δεκ 202215

most common surnames

από κάτω από: Υπολογιστές και τεχνολογία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα πιο κοινά επίθετα στον κόσμο

Φυτά εσωτερικού χώρου

Δεκ 20226

BINTEO

Αριθμομηχανή στο scratch

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

από κάτω από: Υπολογιστές και τεχνολογία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Φυτά εσωτερικού χώρου

Εισαγωγή στα Δίκτυα Υπολογιστικών Συστημάτων

Δεκ 20226

Δύο υπολογιστές που επικοινωνούν μέσω ενός επικοινωνιακού διαύλου αποτελούν ένα δίκτυο υπολογιστών. Επικοινωνιακός δίαυλος είναι ένα ενσύρματο ή ασύρματο μέσο μεταφοράς δεδομένων ανάμεσα σε δύο υπολογιστικά συστήματα. Οι επικοινωνιακοί δίαυλοι μπορεί να είναι μονόδρομοι (simplex) δηλαδή μονόδρομης επικοινωνίας,
αμφίδρομης εναλλασσόμενης επικοινωνίας (half duplex) ή αμφίδρομης ταυτόχρονης επικοινωνίας (full duplex) δηλαδή μπορούν να μεταφέρουν δεδομένα και προς τις δύο
κατευθύνσεις.

Η συλλογή

network1

c2e5275f8fbffdf29d85f1ac55e77a2elan1

από κάτω από: Υπολογιστές και τεχνολογία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εισαγωγή στα Δίκτυα Υπολογιστικών Συστημάτων

Εκπαιδευτική ρομποτική και προγραμματισμός

Νοέ 202229
  • 45401 box open bricks 768x768Σκοπός: Ανάπτυξη δεξιότητων υψηλού επιπέδου με λογισμικό εκπαιδευτικής ρομποτικής και προγραμματισμού
  • Βασικές έννοιες: η εκπαιδευτική ρομποτική και ο προγραμματισμός
από κάτω από: Υπολογιστές και τεχνολογία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Εκπαιδευτική ρομποτική και προγραμματισμός

Παρουσίαση – αξιολόγηση ιστολογίου

Μαρ 20186

Αξιολόγηση του ιστολογίου του δημοτικού σχολείου που επιλέχτηκε:

Ακολουθεί η παρουσίαση στο slides.com

από κάτω από: Επιμόρφωση, Υπολογιστές και τεχνολογία | με ετικέτα ,  |  Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Παρουσίαση – αξιολόγηση ιστολογίου

Δίκτυο Υπολογιστών

Μαρ 20186

Στην καθημερινή ζωή συναντάμε αρκετά συχνά τον όρο «δίκτυο». Χρησιμοποιούμε το οδικό δίκτυο, το δίκτυο της ύδρευσης, της ηλεκτροδότησης, της κινητής τηλεφωνίας. Τι είναι όμως ένα δίκτυο; Για να κατανοήσουμε τον όρο, ας περιγράψουμε ένα γνωστό μας δίκτυο: το εθνικό οδικό δίκτυο (Εικόνα 4.1). Με το δίκτυο αυτό ένα σύνολο πόλεων συνδέονται μεταξύ τους μέσω των εθνικών οδών, έτσι ώστε να μετακινείται καθημερινά μεγάλος αριθμός ανθρώπων και εμπορευμάτων. Γενικότερα με τον όρο δίκτυο εννοούμε ένα σύνολο αντικειμένων (π.χ. τηλεφώνων, υπολογιστών) ή ανθρώπων που συνδέονται με ένα σύνθετο τρόπο μεταξύ τους, για να εξυπηρετήσουν κάποιο σκοπό.

Ο άνθρωπος χρειάζεται καθημερινά να επικοινωνεί και να συνεργάζεται με άλλους προκειμένου να διεκπεραιώσει κάποια εργασία. Από τους αρχαίους κιόλας χρόνους, γεννιέται η ανάγκη για επικοινωνία και ανταλλαγή χρήσιμων πληροφοριών. Σύμφωνα με αρχαιολογικά ευρήματα και ιστορικές περιγραφές, κατά την αρχαιότητα κατασκευάζονταν μηχανές που διευκόλυναν τη μετάδοση πληροφοριών (Φρυκτωρίες, Πυρσίες, Υδραυλικός Τηλέγραφος του Αινεία κ.ά.).

εθνικό κυκλοφοριακό δίκτυο

Αν ανατρέξουμε στο Κεφάλαιο 4 της Α’ Γυμνασίου, θα θυμηθούμε ότι οι υπολογιστές χρησιμοποιήθηκαν αρχικά ως αυτόνομες μηχανές που εκτελούσαν πολύπλοκους υπολογισμούς. Οι υπολογιστές της εποχής εκείνης ήταν ιδιαίτερα μεγάλοι σε μέγεθος και απαιτούσαν από τους χρήστες να φέρνουν τα στοιχεία τους και να τα εισαγάγουν με δύσκολο πολλές φορές τρόπο. Όσο εξελισσόταν η τεχνολογία των υπολογιστών, η ανάγκη για ανταλλαγή των δεδομένων τους γινόταν όλο και πιο επιτακτική. Στη δεκαετία του ’60 έγινε η πρώτη σύνδεση υπολογιστών μεταξύ τους, ώστε να μπορούν να επικοινωνούν. Το πρώτο δίκτυο υπολογιστών (computer network) έγινε πραγματικότητα. Από τότε με τον όρο «δίκτυο υπολογιστών» εννοούμε ένα σύνολο από δύο η περισσότερους υπολογιστές που είναι συνδεδεμένοι μεταξύ τους, ώστε να μπορούν να ανταλλάσσουν δεδομένα και να μοιράζονται διάφορες συσκευές (εκτυπωτές, σαρωτές, σκληρούς δίσκους).

Ακολουθεί το ερωτηματολόγιο για το κεφάλαιο των δικτύων:

από κάτω από: Υπολογιστές και τεχνολογία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Δίκτυο Υπολογιστών

Σαν σήμερα

18/7/1922: Με απόφαση της ελληνικής κυβέρνησης, κηρύσσεται η αυτονομία της Μικράς Ασίας, μετά το ναυάγιο των διαπραγματεύσεων για την υπογραφή συμφωνίας ανακωχής μεταξύ Ελλάδας και Τουρκίας.

Σαν σήμερα