Το Πάσχα στη Γαλατινή Κοζάνης

Λήψη αρχείου

Κατηγορίες: Μνήμη και προφορική ιστορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Πάσχα στη Γαλατινή Κοζάνης

Έθιμα Χριστουγέννων.

Ένα από τα πιο χαρακτηριστικά έθιμα του Δωδεκαήμερου στην πόλη της Σιάτιστας, είναι το άναμμα των κλαδαριών.

Οι κλαδαριές ανάβουν κάθε χρόνο, προπαραμονή των Χριστουγέννων, σηματοδοτώντας την έναρξη του εορταστικού Δωδεκαήμερου στην πόλη.

Είναι μεγάλες φωτιές που γίνονται από ξερά χόρτα και κλαδιά που μαζεύουν τα παιδιά από τα χωράφια. Γύρω από τις φωτιές αυτές τραγουδούν και χορεύουν μικροί και μεγάλοι παραδοσιακά τραγούδια με συνοδεία χάλκινων μουσικών οργάνων.

Πρόκειται για έθιμο που συμβολίζει τις φωτιές που άναψαν οι βοσκοί στη Βηθλεέμ για να αναγγείλουν τη γέννηση του Χριστού.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Καλημέρα κόσμε!