Κύκλος νερού

Εκπαιδευτικό Βίντεο με τον κύκλο του νερού

• Image result for κύκλος νερου

Στα πλαίσια του μαθήματος της Μελέτης της Β’ Δημοτικού και συγκεκριμένα της ενότητας που αφορά τον κύκλο του νερού, επιλέγω να δείξω στους μαθητές μου μια πολυμεσική εφαρμογή οπτικοποίησης σε μορφή βίντεο από τη N.A.S.A.

Το βίντεο έχοντας το πλεονέκτημα του συνδυασμού λόγου, ήχου και εικόνας αποτελεί δυναμικό εργαλείο αφήγησης που κερδίζει την προσοχή των μαθητών και δυναμώνει την μαθησιακή τους εμπειρία.

Παρουσιάζω, λοιπόν, το σύντομο και κατατοπιστικό εκπαιδευτικό βίντεο που βρήκα στο Διαδίκτυο (youtube) στην ολομέλεια της τάξης και στην συνέχεια το σχολιάζουμε και το ερμηνεύουμε. Στόχος μου είναι οι μαθητές να δουν το ταξίδι που κάνει το νερό στη φύση, πού υπάρχει το νερό γύρω μας, ποιες διαφορετικές μορφές παίρνει, πώς αλλάζει και πως μεταβάλλεται σε άλλη μορφή. Η εφαρμογή αυτή της οπτικοποίησης, μας δίνει τη δυνατότητα της οπτικής αναπαράστασης του κύκλου του νερού ως σύστημα, κατά τρόπο δυναμικό, της κατανόησης της δομής και της λειτουργίας αυτού του συστήματος, κάτι που θα ήταν δύσκολο αν όχι αδύνατο με τον παραδοσιακό τρόπο διδασκαλίας. Το σύστημα οπτικοποίησης «μιμείται» τη συμπεριφορά αυτού που αναπαριστά και συνεπώς επιτρέπει στους μαθητές την εξοικείωση με τα χαρακτηριστικά του και εν τέλει την κατανόηση των λειτουργιών του.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Κύκλος νερού

Καλημέρα κόσμε!