Η θεατρική παράσταση “Γδαρμένος” στο Ζάννειο ΠΠ ΓΕΛ

Την Παρασκευή 28/11 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου, παρακολουθήσαμε την παράσταση “Γδαρμένος” του Σουηδού θεατρικού συγγραφέα Ματς Σιέλμπυ σε σκηνοθεσία του Στρατή Πανούριου.

10430368_876608972379076_849913815098672398_n

Πρόκειται για μια παράσταση που μιλά για τη δημιουργία της βίας στην ψυχή ενός παιδιού και φανερώνει βήμα-βήμα τις επικίνδυνες επιπτώσεις που μπορεί να έχει αυτή η επίδραση στο άτομο και την κοινωνία.
Κεντρικός στόχος του έργου να ευαισθητοποιήσει, να προβληματίσει, να μεταδώσει αξίες ανθρωπισμού. Το έργο απεικονίζει με άμεσο τρόπο πώς η βία έχει τη δύναμη να διαβρώσει την ψυχή μιας κοινωνίας όταν σημαντικές ανθρώπινες αξίες όπως η κατανόηση, η αλληλεγγύη, η συμπαράσταση, η συμπόνια γίνονται σπάνιο αγαθό.

δείτε αποσπάσματα από το έργο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η θεατρική παράσταση “Γδαρμένος” στο Ζάννειο ΠΠ ΓΕΛ