Un peu de musique!

Découvrez la musique française  …

Jonny Halliday    Surprise!!

Complétez les paroles de la chanson    https://learningapps.org/4832059

Écoutez la chanson sur youtube

Belle et Sébastian

Les films français à voir!!!
france58567 116917
Belle et sebastianΣτιγμιότυπο οθόνης 47

Après le visionnage découvrez le film ……                   Belle et Sébastian

Διαγωνισμός Ορθογραφίας στη Γαλλική Γλώσσα

“Dans la ville médiévale, maisons à pans de bois, Laval, Mayenne, Pays de la Loire, France.” από byb64 διατίθεται με άδεια χρήσης CC by-nc-sa-2.0

Dictée Lavalloise

Η Γαλλική γλώσσα είναι ένας πολύτιμος κόσμος λέξεων, φράσεων και νοημάτων. Η ανάγκη για επικοινωνία παρέχει στους χρήστες της γλώσσας αυτής τη δυνατότητα να συνομιλούν μοναδικά, με ήχους μελωδικούς και με τρόπο τέτοιο που να εμφυσεί την ανάγκη για διαρκή επαφή και αλληλοκατανόηση. Τέτοια ευκαιρία παρέχει το Γαλλικό Ινστιτούτο Θεσσαλονίκης σε συνδυασμό με το ΓΕΛ Πολυγύρου Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή στο διαγωνισμό Ορθογραφίας στη Γαλλική Γλώσσα, να παίξουν με τους ήχους, να συμμετέχουν σε αυτή την πολύτιμη γιορτή Γαλλοφωνίας.

Σας περιμένουμε να δηλώσετε συμμετοχή στον/στην καθηγητή/καθηγήτρια Γαλλικών του σχολείου σας…..τολμήστε, διασκδάστε!

Vive le français!

Βεβαιώσεις Προυπηρεσίας

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ευβοίας καλεί τους ωρομίσθιους

εκπαιδευτικούς των κλάδων πε05 και πε07 να υποβάλουν στην υπηρεσία αίτηση

για χορήγηση βεβαίωσης προυπηρεσίας για το σχολικό έτος  2012-2013.

Πηγή:Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ν.Ευβοίας.