12/09/2012

Τμήματα Ένταξης

Τα Τμήματα Ένταξης είναι τάξεις που απευθύνονται σε μαθητές με Ειδικές Εκπαιδευτικές Ανάγκες και λειτουργούν παράλληλα με το πρόγραμμα της Γενικής Αγωγής. Αρχικά γίνεται μια άτυπη αξιολόγηση των μαθητών από τους εκπαιδευτικούς ειδικής αγωγής, λαμβάνοντας υπόψη τη διάγνωση της ιατροπαιδαγωγικής υπηρεσίας ή του ΚΕΔΔΥ αλλά και προτάσεις των εκπαιδευτικών της γενικής τάξης για κάθε μαθητή, ώστε να γίνει κατηγοριοποίηση των μαθητών ανάλογα με τις εκπαιδευτικές τους ανάγκες. Οι ειδικές εκπαιδευτικές τους ανάγκες αφορούν στη δυσλεξία, στη Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής-Υπερκινητικότητα, στη νοητική ανεπάρκεια και στις σύνθετες γνωστικές, συναισθηματικές και κοινωνικές δυσκολίες. Γίνεται προσπάθεια να καταρτιστεί ένα πρόγραμμα που θα απευθύνεται στις ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες των μαθητών αλλά παράλληλα θα τους επιτρέπει να ενταχθoύν ομαλά στο πρόγραμμα της τάξης τους για τις υπόλοιπες διδακτικές ώρες.

Σχετικά με τους στόχους που μπορούν να τεθούν, αυτοί δεν αφορούν μόνο στην άνοδο του μαθησιακού επιπέδου αλλά και στην ομαλή κοινωνικοποίηση καθώς και την ενίσχυση της αυτοεκτίμησης των παιδιών, ως καταλυτικού παράγοντα στη βελτίωση των ακαδημαϊκών τους επιδόσεων. Αυτό συμβαίνει χρησιμοποιώντας ομαδικά αλλά και εξατομικευμένα προγράμματα διδασκαλίας ανάλογα με το γνωστικό επίπεδο, τις εκπαιδευτικές ανάγκες και ικανότητες των μαθητών. Όσον αφορά τα προγράμματα διδασκαλίας είναι ευέλικτα ώστε να μπορούν να αναπροσαρμόζονται και να τροποποιούνται ανάλογα με τις ιδιαιτερότητες των μαθητών, τις   προσαρμοστικές τους ικανότητες στο πρόγραμμα και γενικά το βαθμό βελτίωσής τους.

Hello world!

12/02/2012

Καλωσήρθατε στο Blogs.sch.gr. Αυτή είναι η πρώτη σας δημοσίευση. Αλλάξτε την ή διαγράψτε την και αρχίστε το “Ιστολογείν”!

Συμβουλευτείτε τα αρχεία βοήθειας για την διαχείριση του ιστολογίου σας.