Η μεταπολεμική ποίηση ως πράξη αντίστασης

Η λογοτεχνία αποτελεί ένα μάθημα πολύπλευρο, το οποίο επιτρέπει μεταξύ άλλων την αξιοποίησή του  του ως μία έμμμεση ιστορική πηγή που φωτίζει τη στάση των διανοουμένων απέναντι στις κοινωνικές και πολιτικές εξελίξεις. Με αυτή την αφόρμηση, φέτος μαζί με τους μαθητές μου του  τμήματος Γ2 της Γ΄ λυκείου  του 2ου Γενικού Λυκείου Ναυπλίου, στο οποίο  διδάσκω το μάθημα , εξετάζουμε αν και κατά πόσο η μεταπολεμική ποίηση λειτούργησε ως πράξη αντίστασης στην ανθρωπιστική κρίση  που κληροδότησαν στην παγκόσμια κοινότητα οι Παγκόσμιοι Πόλεμοι.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η μεταπολεμική ποίηση ως πράξη αντίστασης

Καλημέρα κόσμε!