alstatho's blog

Άλλος ένας ιστότοπος Blogs.sch.gr

“Πυραμιδοφάγοι εν δράσει…” – Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας της Α1 τάξης

Νοέ 201530

Άλλο ένα πρόγραμμα για τη διατροφή; Δεν είναι “πολυπαιγμένο” αυτό το έργο;

Πώς μπορώ να βάλω μια ολόκληρη πυραμίδα στο πιάτο μου;

Κι όμως , αν παρατηρήσει κανείς τι περιλαμβάνει το δεκατιανό των μικρών μαθητών ή πόσο μεγάλωσε τα τελευταία χρόνια ο αριθμός των παχύσαρκων παιδιών, θα καταλάβει ότι το εν λόγω πρόγραμμα είναι άκρως απαραίτητο και ειδικότερα στα παιδιά μικρών τάξεων.

Σκοπός του προγράμματος που θα υλοποιηθεί στα πλαίσια της Ευέλικτης Ζώνης είναι να γνωρίσουν τα πρωτάκια μας τις ομάδες τροφών που συνιστούν την πυραμίδα μεσογειακής διατροφής, να κατανοήσουν πόσο σημαντική είναι η συμβολή των τροφών αυτών στη διατήρηση της καλής τους υγείας και να διαμορφώσουν υγιεινές διατροφικές συνήθειες.

Το πρόγραμμα θα υλοποιηθεί στο διάστημα από τον Ιανουάριο έως τον Μάιο του 2016 και θα συμμετέχουν οι μαθητές της Α1 τάξης του Δημοτικού Σχολείου Αγίου Αδριανού Ναυπλίου.

από κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο “Πυραμιδοφάγοι εν δράσει…” – Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας της Α1 τάξης

Καλημέρα κόσμε!

Φεβ 201517