εκφοβισμος

Ασφαλής πλοηγηση διαδικτυου

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό Υλικό | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο εκφοβισμος

Τι είναι το scratch..?

Το Scratch είναι μία γλώσσα προγραμματισμού, η οποία δημιουργήθηκε το 2007 από το τμήμα Lifelong Kindergarten Group του πανεπιστημίου της Μασαχουσέτης MIT. Χρησιμοποιείται κυρίως στην εκπαίδευση για την εκμάθηση των εννοιών του προγραμματισμού.

Με το περιβάλλον του Scratch, ο προγραμματισμός για αρχάριους είναι πολύ εύκολος, ιδιαίτερα για παιδιά, καθώς μπορούν να δημιουργήσουν παιχνίδια και animations μετακινώντας (drag & drop) τις εντολές, που εμφανίζονται ως αποσπώμενα κομμάτια (blocks).

Η τελευταία έκδοσή του μπορεί να τρέξει είτε online, είτε offline σε Windows, Mac και Linux.

Ένα πολύ σημαντικό στοιχείο είναι η μεγάλη κοινότητα που υποστηρίζει το Scratch, καθώς και το γεγονός ότι ο καθένας έχει τη δυνατότητα να κοινοποιήσει τα δικά του project στον επίσημο ιστότοπο. Έτσι ο προγραμματισμός για αρχάριους γίνεται ακόμα πιο εύκολος αφού υπάρχει αλληλοϋποστήριξη των χρηστών.

Μέχρι στιγμής, πάνω από 14 εκατομμύρια παιχνίδια, animations και μουσικές δημιουργίες έχουν ανέβει στην πλατφόρμα του Scratch.

Οι εγγεγραμμένοι χρήστες φτάνουν τα 11 εκατομμύρια. Ο κώδικας των project είναι διαθέσιμος προς όλους για να τον τροποποιήσουν και να τον προσαρμόσουν. Με όλη αυτή την κοινότητα, ο προγραμματισμός για αρχάριους γίνεται ιδιαίτερα ελκυστικός και ενδιαφέρων.

Πηγή: https://www.pcsteps.gr/

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό Υλικό | Ετικέτες: , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι είναι το scratch..?

Scratch –

Μαθήματα 0n-line

Και κάτι ακόμη……………….

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό Υλικό | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Scratch –

Αφαίρεση κωδικού πρόσβασης στα Windows 10 (οδηγός)

Ακόμα και αν είσαι συνδεδεμένος στα Windows 10 με τον Microsoft λογαριασμό σου, ή ακόμα και αν δεν έχεις προσθέσει καν λογαριασμό, ο παρακάτω οδηγός θα λειτουργήσει όπως και να ‘χει. Προτείνεται φυσικά να κρατήσεις πρώτα ένα backup (αντίγραφο ασφαλείας) για κάθε ενδεχόμενο.

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό Υλικό | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αφαίρεση κωδικού πρόσβασης στα Windows 10 (οδηγός)

Βρείτε τις προδιαγραφές των Windows 11

Βρείτε τις προδιαγραφές των Windows 11, τις δυνατότητες και τις απαιτήσεις υπολογιστή

Αυτές είναι οι ελάχιστες απαιτήσεις συστήματος για την εγκατάσταση των Windows 11 σε έναν υπολογιστή. Αν η συσκευή σας δεν πληροί αυτές τις απαιτήσεις, ενδέχεται να μην μπορείτε να εγκαταστήσετε τα Windows 11 και να πρέπει να αγοράσετε έναν νέο υπολογιστή. Αν δεν είστε βέβαιοι αν ο υπολογιστής σας πληροί αυτές τις απαιτήσεις, μπορείτε να απευθυνθείτε στον Κατασκευαστή πρωτότυπου εξοπλισμού (OEM) ή, αν η συσκευή σας εκτελεί ήδη τα Windows 10, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την εφαρμογή Ελέγχου εύρυθμης λειτουργίας του υπολογιστή για αξιολόγηση της συμβατότητας.

Η συσκευή σας πρέπει να εκτελεί Windows 10, έκδοσης 2004 ή μεταγενέστερης, για αναβάθμιση. Δωρεάν ενημερώσεις διατίθενται μέσω του Windows Update στις Ρυθμίσεις>Ενημέρωση και ασφάλεια.

Κατηγορίες: Άρθρο Δημοτικού, ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΟ ΥΛΙΚΟ, Εκπαιδευτικό Υλικό | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Βρείτε τις προδιαγραφές των Windows 11

Αγιασμός Σχολείων 2021

Αγιασμός: Με εγκύκλιο το Υπουργείο Παιδείας ενημερώνει για την έναρξη των μαθημάτων στις σχολικές μονάδες Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για το σχολικό έτος 2021-2022 Συνέχεια

Κατηγορίες: Εκπαιδευτικό Υλικό | Ετικέτες: | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Αγιασμός Σχολείων 2021