6ο Γυμνάσιο Λαμίας

13 Δεκεμβρίου 2022
0 σχόλια

Εισαγωγή widgets σε blog

Οι μικροεφαρμογές (widgets) είναι μπλοκ περιεχομένου που μπορούν να προστεθούν σε συγκεκριμένες περιοχές που δέχονται μικροεφαρμογές. Οι περιοχές αυτές ονομάζονται πάνελς ή μπάρες ή στήλες και συνήθως οι βρίσκονται στην αριστερή ή δεξιά στήλη και στο υποσέλιδο. Ένα θέμα εμφάνισης μπορεί να υποσηρίζει και άλλες περιοχές όπως στην κορυφή της σελίδας.

Ένα τρόπος για να διαχειριστείτε τις μικροεφαρμογές είναι μέσω του Πίνακα Ελέγχου από το μενού Εμφάνιση -> Μικροεφαρμογές. Η σελίδα διαχείρισης μικροεφαρμογών χωρίζεται σε δύο μέρη: Στην αριστερή πλευρά βρίσκονται οι Διαθέσιμες μικροεφαρμογές, ενώ στη δεξιά πλευρά φαίνονται οι Διαθέσιμες περιοχές που μπορείτε να εισάγετε ένα είδος μικροεφαρμογής. Οι τελευταίες εξαρτώνται από το θέμα εμφάνισης, ωστόσο τα περισσότερα θέματα διαθέτουν μια περιοχή στη πλευρική στήλη και μια για το υποσέλιδο του ιστότοπου.

SID2022

13 Δεκεμβρίου 2022
0 σχόλια

ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 2022 ΣΤΟ 6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

Την Πέμπτη 10 Φeβρουαρίου  2022 ημέρα αφιερωμένη για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο πραγματοποιήθηκαν πολλαπλές δράσεις στο σχολείο μας.

Συγκεκριμένα στην Α’ Γυμνασίου έγινε παρουσίαση από την καθηγήτρια πληροφορικής κ.Ζαρίκα Αλεξάνδρα εκπαιδευτικών βίντεο  και ακολούθησε συζήτηση με τη συμμετοχή των μαθητών.

21 Μαρτίου 2021
1 σχόλιο

ΗΜΕΡΑ ΑΣΦΑΛΟΥΣ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟΥ 2021 ΣΤΟ 6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

Την Τρίτη 9 Φeβρουαρίου  2021 ημέρα αφιερωμένη για την Ασφάλεια στο Διαδίκτυο πραγματοποιήθηκαν πολλαπλές δράσεις στο σχολείο μας.

Συγκεκριμένα στην Α’ Γυμνασίου έγινε παρουσίαση από την καθηγήτρια πληροφορικής κ.Ζαρίκα Αλεξάνδρα εκπαιδευτικών βίντεο  και ακολούθησε συζήτηση με τη συμμετοχή των μαθητών.

Στην Β’ και Γ’ Γυμνασίου δόθηκε σχετικό έντυπο υλικό  με οδηγίες για ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο για γονείς και μαθητές

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.