ΤΟ ΨΗΦΙΑΚΟ ΛΕΞΙΚΟ ΤΩΝ ΦΡΟΥΤΩΝ

“Το Ψηφιακό Λεξικό Των Φρούτων” που ακολουθεί καλύπτει μια ενδιαφέρουσα θεματική της Μελέτης Περιβάλλοντος με τίτλο “Φρουτάκια στη σειρά, νόστιμα και υγιεινά”. Με την άσκηση αυτή οι μαθητές έχουν τη δυνατότητα, εκτός από τον πίνακα αναφοράς της τάξης, να αξιοποιήσουν τον Η/Υ δημιουργώντας ένα ηλεκτρονικό λεξικό, το οποίο θα εμπλουτίζεται κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους.

ΟΔΗΓΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΚΗΣΗ

• Για να πραγματοποιήσετε την άσκηση πατήστε πάνω στο σύνδεσμο “Το Ψηφιακό Λεξικό Των Φρούτων”.
  • Στη συνέχεια στο αρχείο που θα ανοίξει παρατηρήστε τις εικόνες και αντιγράψτε τις λέξεις-ονόματα φρούτων στο κενό πλαίσιο κάτω από κάθε εικόνα.
  • Αφού τελειώσετε αποθηκεύστε το αρχείο στον Η/Υ με το όνομά σας.

Το_Ψηφιακό_ Λεξικό_ Των_ Φρούτων

Σκοπός του blog

Το παρόν ιστολόγιο δημιουργήθηκε στα πλαίσια των δραστηριοτήτων που προβλέπονται από την επιμόρφωση του β’ επιπέδου και σκοπός του είναι να εξυπηρετήσει τα μαθήματα της επιμόρφωσης, αλλά και να παρουσιάζει αργότερα δραστηριότητες, ιδέες και υλικό που αφορά το Νηπιαγωγείο και την προσχολική ηλικία.