ΤΟ blog TOY ΑΝΔΡΕΑ ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟY

Ένα δημιουργικό blog

Τι είναι το DNA και πως λειτουργεί;

Συγγραφέας: ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ στις 4 Δεκεμβρίου 2016

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι είναι το DNA και πως λειτουργεί;

Γνωριμία με το Scratch

Συγγραφέας: ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ στις 23 Ιουνίου 2017

Σκοπός και εκπαιδευτικοί στόχοι

Σκοπός της γνωριμίας των επιμορφούμενων με το Scratch  είναι να μπορέσουν να γράψουν ένα πρόγραμμα στο περιβάλλον του και να κατανοήσουν τον τρόπο λειτουργίας του.

Πιο συγκεκριμένα, οι επιμέρους εκπαιδευτικοί στόχοι είναι:

• Να γνωρίσουν το on-line περιβάλλον του Scratch 2.0.
  • Να εξοικειωθούν με τις βασικές έννοιες του Scratch (π.χ. έργο, σκηνικό, σενάριο, εντολές-πλακίδια, πρόγραμμα, κ.α.).
  • Να μπορούν να εισάγουν εντολές στο παράθυρο του προγράμματος, δηλαδή τον κώδικα, με την μέθοδο drag and drop (σύρε και άφησε).
  • Να τοποθετούν τις εντολές τη μία μετά την άλλη ως μία ενιαία ομάδα εντολών (πρόγραμμα).
  • Να εκτελούν το πρόγραμμα που έφτιαξαν.
  • Να μπορούν να μοιράζονται το έργο τους με την κοινότητα του Scratch και να αντιλαμβάνονται τα οφέλη της συμμετοχής τους σε μία τέτοια κοινότητα
  • Να μπορούν να περιγράφουν τη λειτουργία των εντολών/blocks: Όταν στη σημαία γίνει κλικ, Κινήσου ____ βήματα, Στρίψε ___ μοίρες δεξιόστροφα/αριστερόστροφα, Πήγαινε στη θέση x:__ και y:__
  • Να μπορούν να προγραμματίζουν το αντικείμενο (γατούλη) ώστε να σχεδιάζει στο σκηνικό ένα τετράγωνο.
  • Να μπορούν να προγραμματίζουν το αντικείμενο (γατούλη) ώστε να σχεδιάζει στο σκηνικό ένα ισόπλευρο τρίγωνο.
  • Να μπορούν να ενσωματώνουν σε άρθρο του blog τους ένα έργο από το http://scratch.mit.edu.

Στη συνέχεια μπορείτε να δείτε ένα παράδειγμα ενσωματωμένου έργου από το scratch:

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Γνωριμία με το Scratch

Χρησιμότητα του ηλεκτρισμού στην καθημερινή ζωή

Συγγραφέας: ΜΟΣΧΟΝΑΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ στις 28 Μαρτίου 2017

Ο ηλεκτρισμός προσφέρει μεγάλα οφέλη στην ποιότητα της ζωής όλων μας.

Σε μια κατοικία προσφέρει θέρμανση με τους θερμοπομπούς, επίσης ποιότητα φωτός με την χρήση ηλεκτρονικών λαμπτήρων και λαμπτήρων led.

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χρησιμότητα του ηλεκτρισμού στην καθημερινή ζωή

Καλό Πάσχα

Συγγραφέας: ΓΑΛΑΤΕΙΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ στις 28 Μαρτίου 2017

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα

pasxa

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Καλό Πάσχα

RNA

Συγγραφέας: ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ στις 1 Φεβρουαρίου 2017

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο RNA

Η ταυτότητα των ριβοσωμάτων

Συγγραφέας: ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ στις 1 Φεβρουαρίου 2017

Με διάμετρο της τάξης των 25 nm δεν είναι παράξενο πως τα ριβοσώματα είναι ορατά μόνο με το ηλεκτρονικό μικροσκόπιο και ότι σε ένα δραστήρια αναπτυσσόμενο κύτταρό μας μπορούν να φθάνουν τα 10 εκατομμύρια, ενώ σε ένα μόνο βακτήριο E. coli υπάρχουν 20.000, αποτελώντας το 25% του ξηρού βάρους του! Διαβάστε όλο το άρθρο »

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Η ταυτότητα των ριβοσωμάτων

Μεταγραφή και Μετάφραση

Συγγραφέας: ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ στις 30 Ιανουαρίου 2017

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Μεταγραφή και Μετάφραση

Από το DNA στις πρωτεΐνες

Συγγραφέας: ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ στις 30 Ιανουαρίου 2017

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Από το DNA στις πρωτεΐνες

Ευχές για τα Χριστούγεννα

Συγγραφέας: ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ στις 3 Δεκεμβρίου 2016

Το Αστέρι της ΒηθλεέμΕύχομαι τα φετινά Χριστούγεννα να λάμψει στις καρδιές όλων των ανθρώπων το φωτεινό άστρο της Βηθλεέμ και να εκπληρώσει τις ελπίδες τους και τις προσδοκίες τους για έναν κόσμο χωρίς βία, γεμάτο Χαρά, Αγάπη, Ειρήνη, Αλήθεια και άπλετο Φως.

Καλά Χριστούγεννα και Χρόνια Πολλά!!!

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ευχές για τα Χριστούγεννα

Καλημέρα κόσμε!

Συγγραφέας: ΧΡΥΣΑΝΘΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΔΡΕΑΣ στις 16 Φεβρουαρίου 2014

Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | 1 Σχόλιο »