ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ -TuxPaint

7 Σεπτεμβρίου 2014

Η προσπάθεια να διδακτούν οι μαθητές της Γ΄τάξης το λογισμικό αισθητικής έκφρασης και δημιουργικότητας, TuxPaint, πήγε πολύ καλά και τα παιδιά το διασκέδασαν. Ακολουθεί το  ΣΕΝΑΡΙΟ της παρέμβασης και οι ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΠΑΙΔΙΩΝ .

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!!!

6 Σεπτεμβρίου 2014

Εύχομαι σε όλους τους συναδέρφους και τους μαθητές Καλή Σχολική Χρονιά, κεφάτη και δημιουργική!

Ας ευχηθούμε να είναι όλοι οι εκπαιδευτικοί σύντομα στις θέσεις τους, έτσι ώστε να μη βρουν τα παιδιά μας άδεια ή κλειστά σχολεία.

Καλή δύναμη σε όλους μας!

Power Point-Οδηγίες

27 Μαρτίου 2014

Παρουσίαση εργασίας με Power Point – Οδηγίες

1. Άνοιξε στο Office το Power Point.
  2. Γράψε τον τίτλο της εργασίας σου στην πρώτη διαφάνεια.
  3. Επέλεξε Δημιουργία, Διαφάνεια και διάλεξε τη Διάταξη που επιθυμείς να έχει η επόμενη διαφάνεια σου ανάλογα με το αντικείμενο, π.χ. με εικόνα ή όχι.
  4. Για εισαγωγή εικόνας πάτησε στο εικονίδιο που προτιμάς, από αρχείο ή από το διαδίκτυο. Βρες την εικόνα που προτιμάς και αφού την τσεκάρεις,επέλεξε Εισαγωγή.
  5. Για κάθε νέα διαφάνεια ακολουθείς την οδηγία 3.
  6. Αν θέλεις να δώσεις κίνηση στις διαφάνειες επέλεξε Προσαρμογή Κίνησης, Εφέ κινήσεων.
  7. Επέλεξε Διαδοχή Διαφανειών  για τον τρόπο παρουσίασης, με ποντίκι ή αυτόματα. Στη δεύτερη περίπτωση δώσε το χρόνο που επιθυμείς να διαρκεί η προβολή κάθε διαφάνειας.
  8. Μην ξεχάσεις να αποθηκεύσεις την εργασία σου. Καλύτερα να το κάνεις από την πρώτη διαφάνεια. Αποθήκευση ως , Παρουσίαση του Power Point.
  9. Για να παρουσιάσεις την εργασία σου επέλεξε Προβολή Παρουσίασης, Από την αρχή.

Συμβουλή : Καλύτερα να αποφύγεις τα πολλά εφέ, τα έντονα χρώματα και τα μεγάλα κείμενα σε κάθε διαφάνεια.

Καλημέρα κόσμε!

27 Μαρτίου 2014