1η Δραστηριότητα

Ονοματεπώνυμο: Κυροπούλου Αλίκη (ατομική)

Δραστηριότητα 1η :

Εκφώνηση :

Οι επιμορφούμενοι καλούνται :

Με τη βοήθεια μιας μηχανής αναζήτησης:

• να αναζητήσουν ένα βίντεο που θα μπορούσαν να το αξιοποιήσουν διδακτικά στο γνωστικό αντικείμενο της ειδικότητάς τους,
  • να δημιουργήσουν ένα έγγραφο κειμένου (το πολύ 200 λέξεις) κάνοντας αναφορά στη διδακτική αξιοποίηση του ευρήματος. Στο αρχείο κειμένου να υπάρχει δεσμός (υπερσύνδεση) προς το βίντεο και
  • να αναρτήσουν το κείμενό τους στον «Χώρο αποστολής αρχείων ασύγχρονων δραστηριοτήτων, Μεσοδιάστημα: Συνεδρία 1 & 2» με όνομα αρχείου: S1_eponymo_onoma.docx.

Υλοποίηση 1ης δραστηριότητας :

www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=3OptXDKnvLA

Το βίντεο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως αφόρμηση για τη διδασκαλία των  εννοιών,   Εθελοντισμός και ΑΜΕΑ. Η μικρή χρονική διάρκεια του βίντεο εξοικονομεί πολύτιμο χρόνο από την περιορισμένη διδακτική ώρα.

Το πλεονέκτημα του συνδυασμού λόγου, ήχου και εικόνας κεντρίζει το ενδιαφέρον των μαθητών. Το βίντεο επιδιώκει και πετυχαίνει τη διατύπωση νοημάτων, τα οποία καλούνται να αποκωδικοποιήσουν οι μαθητές. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την ευαισθητοποίηση των μαθητών για το εν λόγω θέμα.

Οι μαθητές θα συνειδητοποιήσουν ότι μέσα από δράσεις εθελοντισμού θα νιώσουν χρήσιμοι, αλλά και θα αποκτήσουν εμπειρίες, γνώσεις και δεξιότητες που συνήθως δεν αποκτώνται μέσα από τη συνήθη τυπική εκπαιδευτική διαδικασία. Εθελοντές μπορεί να γίνουν άτομα όλων των ηλικιών, ανεξάρτητα από προέλευση, φυλή, εθνικότητα, θρήσκευμα, κοινωνική ομάδα, ανεξάρτητα από τον αν εργάζονται ή όχι.

Υποστηρίζοντας τους μαθητές στη διαμόρφωση θετικής στάσης για τον εθελοντισμό, επιδιώκεται να βελτιωθούν συμπεριφορές, να αναπτυχθεί η αυτοπεποίθηση και η συμμετοχή στα κοινά. Το βίντεο σε αυτήν την περίπτωση προσφέρει το πλαίσιο «της πραγματικής ζωής», με συναισθηματικό αντίκτυπο.

Ο εθελοντισμός βρίσκεται μέσα μας. Το θέμα είναι να ψάξουμε να το βρούμε και να κάνουμε κι εμείς κάτι καλύτερο. Να ασχοληθούμε   να πούμε « Είμαι μέσα ! ».

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο 1η Δραστηριότητα