ΑΝΟΙΓΜΑ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

Τη Δευτέρα 11 Ιανουαρίου 2021 επαναλειτουργεί το σχολείο, το φυσικό περιβάλλον εκπαίδευσης των παιδιών,  η εξ αποστάσεως εκπαίδευση αποτέλεσε πολύτιμο εργαλείο για να διατηρηθεί ζωντανή η μαθησιακή διαδικασία και να προχωρήσει η διδασκαλία της ύλης αλλά σε καμιά περίπτωση ΔΕΝ μπορεί να αντικαταστήσει τη δια ζώσης εκπαίδευση.

Η πανδημία είναι ακόμη εδώ, και η δυνατότητα να ανοίξουμε και να διατηρήσουμε τα σχολεία μας ανοιχτά θα αποτελέσει συλλογική επιτυχία, για αυτό και θα είναι κρίσιμη η πιστή τήρηση των μέτρων.

Ενδεικτικά αναφέρουμε τα παρακάτω:

·        Οι μαθητές να προσέρχονται στο σχολείο αυστηρά κατά το διάστημα 8:15-8:30 πμ καθώς η καθυστέρησή τους δημιουργεί προβλήματα στη λειτουργία του σχολείου. Το ίδιο ισχύει και κατά την ώρα αποχώρησης των μαθητών στις 13;00 μμ.

·        ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να μη συνωστίζονται ούτε τα παιδιά, ούτε και οι γονείς μπροστά από τις πόρτες εισόδου.

·        Φροντίστε ώστε κάθε παιδί να έχει οπωσδήποτε μαζί του τουλάχιστον δύο (2) μάσκες, ένα μπουκάλι νερό, αντισηπτικά μαντηλάκια ή υγρό αντισηπτικό και χαρτομάντιλα.

·        Τη Δευτέρα κάθε παιδί θα παραλάβει από το σχολείο δύο μάσκες προστασίας. Υπενθυμίζουμε ότι η χρήση μάσκας σε όλους τους χώρους του σχολείου είναι υποχρεωτική.

·        Εξηγήστε τους, μιλώντας τους ξανά, να καταλάβουν ότι είναι πολύ σημαντικό να διατηρούν τις αποστάσεις μεταξύ τους σε όλο το σχολικό χώρο και σε οποιαδήποτε στιγμή και ότι θα πρέπει σε όλους τους εσωτερικούς χώρους να φορούν τη μάσκα τους. Βοηθήστε τα να συνειδητοποιήσουν ότι στο διάλειμμα δεν θα κινούνται δίπλα δίπλα με τους φίλους τους, δεν θα παίζουν μπάλα ούτε θα ανταλλάσσουν πράγματα με τους συμμαθητές.

·        Υπενθυμίστε στα παιδιά την ανάγκη τακτικού πλυσίματος των χεριών. Υπάρχει κρεμοσάπουνο στις τουαλέτες καθώς και χειροπετσέτες. Επίσης να βάζουν τον αγκώνα τους όταν βήχουν ή φτερνίζονται και να πετούν αμέσως τα χρησιμοποιημένα χαρτομάντηλα ή υγρά μαντιλάκια.

·        Οι τάξεις θα έχουν φυσικό αερισμό με ανοιχτή την πόρτα και τα μικρά παράθυρα  και βέβαια το καλοριφέρ θα λειτουργεί συνεχώς. Για το λόγο αυτό λάβετε υπόψη σας τις καιρικές συνθήκες (ζεστή, βροχερή – κρύα ημέρα) για το ντύσιμο τους.

·        Παραμονή στο σπίτι και αποχή από το σχολείο, μαθητή που εμφανίζει συμπτώματα λοίμωξης αναπνευστικού ή πυρετό. Ευαισθητοποίηση και εγρήγορση για την πρώιμη αναγνώριση συμπτωμάτων. Σε κάθε περίπτωση οφείλετε να ενημερώσετε το σχολείο για την εξέλιξη της υγείας του παιδιού.

Ο στόχος μας είναι ο ίδιος και προπάντων να κρατήσουμε τα σχολεία ανοιχτά.  Έχετε το σχολείο και τους δασκάλους ψηλά στα μάτια των παιδιών!!

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΦΟΙΤΗΣΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΝΗΠΙΑΚΙ ΣΤΟ ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ;

Το σύγχρονο νηπιαγωγείο με το νέο πρόγραμμα δραστηριοτήτων αλλά και την εξιδεικευμένη κατάρτιση των νηπιαγωγών μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες για την εξέλιξη των παιδιών. Ανάγκες νοητικές, συναισθηματικές, πνευματικές.

Στο νηπιαγωγείο το παιδί μέσα από το παιχνίδι, μαθαίνει τον εαυτό του αλλά και τους γύρω του…

ΦΡΟΥΤΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ

ΕΔΩ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΤΟΥ ΨΗΦΙΑΚΟΥ ΛΕΞΙΚΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΕΤΕ!!!