Βίντεο Εκπαιδευτικής Ρομποτικής

Ρομποτική με 3D printing

Συγγραφέας: Κονιδη Αντωνία | Κατηγορία Ρομποτική | , στις 28-05-2019

Ρομποτική

Στη δραστηριότητα της ρομποτικής τα παιδιά σχεδίασαν και εκτύπωσαν

στον τρισδιάστατο εκτυπωτή μας, το μοντέλο ενός ανεμόμυλου.

Στη συνέχεια τοποθέτησαν στο εσωτερικό του, έναν κινητήρα τον οποίο προγραμμάτισαν μέσω του υπολογιστή ώστε να κάνει περιστροφή καθώς και να ακούγεται ήχος.

στον τρισδιάστατο εκτυπωτή μας, το μοντέλο ενός ανεμόμυλου.

Επίσκεψη στο Μουσείο Σχολικής Ζωής

Συγγραφέας: Κονιδη Αντωνία | Κατηγορία Επισκέψεις | , στις 28-05-2019

prwth1-thumb-large

Τα παιδιά τη Δ’ τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο σχολικής ζωής όπου έμαθαν για τον τρόπο που γίνονταν τα μαθήματα παλιότερα. Επίσης, είδαν τις ποδιές (ειδική ενδυμασία που φορούσαν τότε οι μαθητές), καθώς και πώς ήταν οι τάξεις και τα θρανία εκείνη την εποχή.

Τέλος, κάναμε έναν εκπληκτικό περίπατο στα σοκάκια της Πλάκας, είδαμε την Αθήνα από ψηλά και θαυμάσαμε υπέροχα μνημεία κάνοντας έτσι μια ιστορική αναδρομή στην αρχαία Αθήνα.
Τα παιδιά ενθουσιάστηκαν τόσο με το μουσείο όσο και με τον περίπατο και έμαθαν πολλά πράγματα για την πόλη τους !

Related image

Καλημέρα κόσμε!