ΣΥΝΕΚΠΑΙΈΔΕΥΣΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗ 2019

ΚΑΤΣΟΎΓΚΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΊΑ

ΚΟΥΜΠΙΑΣ  ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ  ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Στο Δημοτικό Σχολείο Πολυδενδρίου  κατά το σχολικό έτος 2018 – 2019 υλοποιήθηκε  για δεύτερη χρονιά, πρόγραμμα Συνεκπαίδευσης  με το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τυφλών Καλλιθέας, στο πλαίσιο της αποδοχής της διαφορετικότητας, της συνεργασίας των δύο σχολείων και του διαφορετικού τρόπου διδασκαλίας.

Οι Αρχές και οι Στόχοι του Προγράμματος Υλοποίησης της Συνεκπαίδευσης βασίζονται:

1. Στο Σεβασμό των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.
  2. Στην διασφάλιση ίσων ευκαιριών όλων των παιδιών, με ή χωρίς αναπηρία, ή με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στην Εκπαίδευση χωρίς διακρίσεις .
  3. Στην ενδυνάμωση συμμετοχής όλων των συλλογικών δράσεων που σκοπό έχουν την αποδοχή της Διαφορετικότητας.
  4. Στην αξιοποίηση των γνώσεων, των εμπειριών και των βιωμάτων των παιδιών, τα οποία θα βοηθήσουν στη συναισθηματική τους ανάπτυξη.
  5. Στην καλλιέργεια της αμοιβαίας κατανόησης και της από κοινού αντιμετώπισης των προβλημάτων και των δυσκολιών που θα προκύψουν.
  6. Στην ενεργοποίηση της δημιουργικότητας, της αυτενέργειας και των δυνατών σημείων όλων των μαθητών με ή χωρίς αναπηρία.
  7. Στην αποδοχή πως όλοι οι μαθητές με ή χωρίς αναπηρία μπορούν να εκπαιδευτούν σε ένα κοινό πλαίσιο.
  8. Στην προσπάθεια ανάπτυξης όλων των δυνατών πεδίων των γνωστικών και κοινωνικών δεξιοτήτων των μαθητών μας.
  9. Στη συνέχιση του Προγράμματος και στη συστηματική παρακολούθηση και υποστήριξη όλων των μαθητών μας, τυφλών και βλεπόντων.

κ

Για το πρόγραμμα αυτό, το Δημοτικό Σχολείο Πολυδενδρίου  βραβεύτηκε  από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας στις 2 Απριλίου 2019.

θα κλείσουμε με τα λόγια του Μακρυγιάννη

Ξέρετε πότε να λέγει ο καθείς «εγώ»; Όταν αγωνιστεί μόνος του και φκιάσει ή χαλάσει, να λέγει «εγώ»· όταν όμως αγωνίζονται πολλοί και φκιάνουν, τότε να λένε «εμείς». Είμαστε εις το «εμείς» κι όχι εις το «εγώ». Και εις το εξής να μάθομεν γνώση, αν θέλομεν να φκιάσομεν χωριόν, να ζήσομεν όλοι μαζί.

Ο εκπαιδευτικός της  ΣΤ΄τάξης                  Η Διευθύντρια

Κουμπιάς  Μανώλης                                     Κατσούγκρη Αναστασία

ΣΥΝΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ – ΒΡΑΒΕΥΣΗ 4 ΑΠΡΙΛΙΟΥ 2019

Στο Δημοτικό Σχολείο Πολυδενδρίου υλοποιήθηκε για δεύτερη   κατά το σχολικό έτος 2018 – 2019  χρονιά, πρόγραμμα Συνεκπαίδευσης με το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τυφλών Καλλιθέας, στο πλαίσιο της αποδοχής της διαφορετικότητας, της συνεργασίας των δύο σχολείων και του διαφορετικού τρόπου διδασκαλίας.

Στο φετινό πρόγραμμα συμμετείχαν η Α΄ και η ΣΤ΄ Δημοτικού.

ΥΠΕΎΘΥΝΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

ΚΑΤΣΟΥΓΚΡΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ

ΚΟΥΜΠΙΑΣ    ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

ΚΑΤΣΟΥΛΗΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ

Οι στόχοι του προγράμματος συνεκπαίδευσης του Δημοτικού Σχολείου Πολυδενδρίου, σε συνεργασία με το Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Τυφλών Καλλιθέας, βασίστηκαν στους Άξονες της Διεθνούς Σύμβασης του ΟΗΕ και των Αρχών της Ένταξης και Συνεκπαίδευσης των Ατόμων με Αναπηρία (ΑμεΑ) στο Τυπικό Σχολείο

Στο Σεβασμό των Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων.

Για το πρόγραμμα αυτό, το Δημοτικό Σχολείο Πολυδενδρίου  βραβεύτηκε από τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας στις 2 Απριλίου 2019.

θα κλείσουμε με τα λόγια του Μακρυγιάννη

Ο εκπαιδευτικός της  ΣΤ ΄τάξης                                            Η Διευθύντρια

Κουμπιάς  Μανώλης                         Κατσούγκρη Αναστασία

Εκπαιδεύοντας ένα παιδί με Αυτισμό στην Οικογένεια και το Τυπικό σχολείο»   από τις εκδόσεις Συμμετρία

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Σαββάτο στις  10 Μαρτίου και ώρα 18:00 στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Αθηναίων Μελίνα στην αίθουσα «Οδοιπορικό» ,  Ηρακλειδών 66, Αθήνα 118 51 θα γίνει η παρουσίαση του βιβλίου της Αναστασίας  Κατσούγκρη
«Εκπαιδεύοντας ένα παιδί με Αυτισμό στην Οικογένεια και το Τυπικό σχολείο»
από τις εκδόσεις Συμμετρία

Απευθύνεται σε γονείς και εκπαιδευτικούς και στόχο έχει να ευαισθητοποιήσει   όλους που εμπλέκονται στην διαπαιδαγώγηση ενός παιδιού με αυτισμό , να τους ενημερώσει και  να τους βοηθήσει να κατανοήσου καλύτερα το παιδί που βρίσκεται στο φάσμα του Αυτισμού ώστε να βελτιωθεί η καθημερινότητα όλων τόσο στο σχολείο όσο και στην οικογένεια Είναι ένας   εκπαιδευτικός οδηγός που να ρίξει φως στο τούνελ του Αυτισμού με σεβασμό πάντα και αγάπη για το παιδί

Το βιβλίο θα προλογίσουν οι :

Κουμέντος Γιάννης   π Περιφ Δ/.ντής Εκπαίδευσης  Σχ Σύμβουλος

Καραντανά Ελένη  Αναπτυξιολόγος, Επιστ Υπεύθυνη Τμ Δημόσιας Υγείας,

Νοσοκομείου Παίδων «Π. & Α. Κυριακού».

Τσόλκα Αλεξάνδρα Δημοσιογράφος  Συγγραφέας

Κουμπιάς Εμμανουήλ         Σχ Συμβουλος

Κασαμπαλάκου Μαίρη   Συγγραφέας Εικαστικός

Ο Οδυσσέας και η Καλυψώ ταξιδεύουν στο χρόνο» της Αναστασίας Κατσούγκρη

Εικονογράφηση: Αλεξάνδρα Τσόλκα

πριν από 2 μέρες

Για το βιβλίο, που είχε πρώτα κυκλοφορήσει σε γραφή Μπράιγ, για μη βλέποντες αναγνώστες, τώρα συστήνει τον Κυκλαδικό Πολιτισμό, με γνώση αλλά και διασκέδαση, φαντασία και περιπέτεια, ξανά, στους νεαρούς αναγνώστες.

Για το βιβλίο και τη συγγραφέα στο εκπαιδευτικό της έργο και στην συγγραφική της δράση που συνεχίζει την αφιέρωση της για παιδιά χωρίς απαγορευτικά και προκαταλήψεις, σήμερα πιο πολύ από ποτέ, θα μιλήσουν οι:

Γιώργος Πλειός, καθηγητής και διευθυντής του Εργαστηρίου Κοινωνικής Έρευνας στα ΜΜΕ (Μέσα Μαζικής Επικοινωνίας), του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών και μέλος του ΕΣΡ (Εθνικού Συμβουλίου Ραδιοτηλεόρασης),

Η εκπαιδευτικός και συγγραφέας Αναστασία Κατσούγκρη σας προσκαλεί την Τρίτη 7 Φεβρουαρίου, στις 19:00, στο θέατρο Χυτήριο (Ιερά Οδός 44, Κέντρο 104 35  Τηλέφωνο: 21 1012 4401) για την παρουσίαση του βιβλίου της: «Ο Οδυσσέας και η Καλύψω ταξιδεύουν στον χρόνο».

Γιάννης Κουμέντος, σχολικός Σύμβουλος, πρώην Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης,

Αλεξάνδρα Τσόλκα, δημοσιογράφος, η οποία έχει εικονογραφήσει την έκδοση.

Αποσπάσματα από το βιβλίο θα διαβάσουν μαθητές της Αναστασίας, ο Γιάννης ως Οδυσσέας, η Μαρία και η Λουκία ως Καλυψώ, η Σμαράγδα ως Μηλιά και ο Θοδωρής, ως αφηγητής.  Η μουσικός Θάλεια Μουτοπούλου θα δώσει το δικό της ταξίδι στο χρόνο, με μουσική και τραγούδι.