Το ιστολόγιο του σχολικού μουσείου των Σερρών

Ενημερωτικό έντυπο

Μουσείο Θετικών Επιστημών και Τεχνολογίας ?ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ?

Αγαπητοί συνάδελφοι εκπαιδευτικοί,

αγαπητοί μαθητές και μαθήτριες

Ξεκίνησε τη λειτουργία του το Μουσείο Θετικών Επιστημών και Τεχνολογίας ?ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ?  στο κτίριο του 1ου Γυμνασίου Σερρών και είναι έτοιμο να υποδεχθεί ομάδες μαθητών για μια διαφορετική εκπαιδευτική εμπειρία.

Πέρα από την ξενάγηση των μαθητών στα σπάνια 400 όργανα θετικών επιστημών του μουσείου με ιστορική αξία, υπάρχει η δυνατότητα για ένα πείραμα, ανάλογα με το μαθησιακό επίπεδό τους. Ακολουθεί προβολή ενός βίντεο στον ίδιο χώρο με επιλογή θέματος. Η λίστα επιλογής περιλαμβάνει ειδικά θέματα από τα τελευταία βήματα εξέλιξης των επιστημών όπως σωματιδιακή φυσική, αστρονομία, ρομποτική κ.α. αλλά και θέματα γενικού ενδιαφέροντος, όπως περιβάλλον, βιολογία κ.α.

Η σύνδεση με την ύλη διδασκαλίας είναι εφικτή, αν το επιθυμεί ο εκπαιδευτικός της τάξης. Σκοπός είναι να κεντρίσουμε το ενδιαφέρον των μαθητών/τριών, δίνοντας προεκτάσεις στις σύγχρονες επιστημονικές και τεχνολογικές εξελίξεις, προσεγγίζοντας διαθεματικά τη μάθησή τους. Ο υπεύθυνος παρακολουθεί τις επιστημονικές εξελίξεις ανανεώνοντας το οπτικοακουστικό υλικό όποτε κριθεί απαραίτητο.

Για να κάνετε μια εκπαιδευτική επίσκεψη στο μουσείο με τους μαθητές σας, κλείστε ραντεβού στο τηλέφωνο 2321022506 ή στείλτε e-mail στο MFE-SER@freemail.gr.

Είναι χρήσιμο να σημειωθεί πως το σχολείο μπορεί να δεχτεί 62 μαθητές ταυτόχρονα ως μια τάξη ή ένα λεωφορείο με δυνατότητα εισόδου στο μουσείο σε δύο ομάδες. Η άλλη ομάδα δύναται να απασχολείται σε εναλλακτική δραστηριότητα.

Η παρουσία σας θα είναι χαρά και τιμή μας.

Με τιμή,

Κατής Μάκης