Αρχείο ημέρας 20/05/2014

Μάιος 2014

Hydrobots. Δημιουργώντας τους δημιουργούς του μέλλοντος

Τα Hydrobots, τα ρομπότ του νερού, είναι φτιαγμένα από απλά υλικά και δίνουν την ευκαιρία στους λάτρεις των κατασκευών να φτιάξουν ένα τηλεχειριζόμενο υποβρύχιο όχημα, το οποίο μπορεί να πάει όσο βαθιά επιθυμεί ο δημιουργός του για να εξερευνήσει τον πυθμένα της θάλασσας, της λίμνης ή του ποταμού.

Με τη βοήθεια αισθητήρων και άλλων συσκευών που μπορεί να προσθέσει ο δημιουργός του, το Hydrobot μπορεί να κάνει μετρήσεις βάθους, να λάβει δείγματα νερού για ανάλυση, αλλά και να τραβήξει μοναδικές υποθαλάσσιες φωτογραφίες ή video.

Το σχολείο μας συμμετείχε για πρώτη φορά στο πρόγραμμα αυτό. Το Hydrobot φέρνει στην Ελλάδα το Ίδρυμα Ευγενίδου, σε συνεργασία με το εργαστήριο Sea Grant του Τεχνολογικού Ινστιτούτου Μασαχουσέτης (MIT). Πρόκειται για ένα πρόγραμμα θαλάσσιας ρομποτικής βασισμένο στο SeaPerch.

Πληροφορίες θα βρείτε στον δικτυακό τόπο που έχει δημιουργηθεί για το πρόγραμμα αυτό εδώ.

Οι μαθητές/ πρωταγωνιστές της κατασκευής του ρομπότ του νερού μας παρουσιάζουν τα προβλήματα και τις εντυπώσεις τους από την πρώτη φάση κατασκευής του μέχρι και την αρχική κατάδυση του Hydrobot σε πισίνα.

hydrobot-56