Αρχείο ημέρας 06/11/2011

Νοέμβριος 2011

Κλινική για εθισμένους στην πληροφορία

Η πληροφορία είναι δύναμη, αλλά ο συνεχής βομβαρδισμός μας με πληροφορίες μπορεί να βλάψει την υγεία μας.

Αυτό είναι το σκεπτικό μιας ασυνήθιστης έκθεσης στο Μουσείο Επικοινωνίας της Βέρνης, η οποία προτείνει στους επισκέπτες μια «κλινική για τους εθισμένους στην πληροφορία».

InternetAddiction

Στόχος της έκθεσης είναι, κυρίως, να κάνει τον κόσμο να συνειδητοποιήσει το βαθμό στον οποίο βάλλεται καθημερινά από χιλιάδες πληροφορίες -τηλεόραση, ραδιόφωνο, Ιντερνετ, έντυπα μέσα ενημέρωσης, e-mail κ.λπ.-, να δώσει συμβουλές για τη διαχείριση του τεράστιου αυτού όγκου δεδομένων και να προτείνει ιδέες χαλάρωσης και απεμπλοκής από τον κύκλο της συνεχούς ροής πληροφοριών. Η έκθεση είναι διαδραστική και ο επισκέπτης καλείται κατ’ αρχάς ν’ απαντήσει σε διάφορες ερωτήσεις που δείχνουν αν και κατά πόσο οι πολλές πληροφορίες τού δημιουργούν άγχος, κόπωση και αδυναμία αντίδρασης. Εν συνεχεία, κι εφόσον κριθεί ότι υπάρχει ανάγκη, κατευθύνεται προς διαφορετικούς χώρους της «κλινικής» για διαφορετικές «θεραπείες» που περιλαμβάνουν από απλές οδηγίες για την αποτελεσματικότερη διαλογή των ηλεκτρονικών μας μηνυμάτων μέχρι τεχνικές χαλάρωσης και διαλογισμού ή, σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα, «μια βόλτα στη φύση».

Κανονικά, επισημαίνει η διευθύντρια του Μουσείου, Ζακλίν Στράους, η πληροφορία και η επικοινωνία είναι πηγή ενημέρωσης κι ευχαρίστησης, όμως στις μέρες μας βρισκόμαστε αντιμέτωποι με μια πλημμύρα πληροφοριών που μπορεί να μας πνίξει. Δεν πρέπει ωστόσο να ξεχνάμε, καταλήγει, «ότι δεν είμαστε μόνο θύματα αλλά και ένοχοι» αυτής της κατάστασης, καθώς όλοι μας παράγουμε καθημερινά πάμπολλες πληροφορίες.

Πηγή: enet

Επίσης, ενδιαφέρον είναι και το άρθρο σχετικά με τον εθισμο στο διαδίκτυο εδώ, από όπου αντιγράφηκε και η παραπάνω εικόνα.

Ταξίδι φυγής: Διαδικτυακό παιxνίδι με θέμα τους πρόσφυγες

Το παιγνίδι επιβίωσης «ταξίδι φυγής» δημιουργήθηκε από το UNHCR Στοκχόλμης. Υπάρχει δε έκδοση στα Ελληνικά.

againstallodds

Πρόκειται για ένα διαδικτυακό παιχνίδι που παρουσιάζει τις δυσκολίες που αντιμετωπίζει ένας πρόσφυγας στην προσπάθεια προσαρμογής του στη νέα του χώρα.

Το παιγνίδι μεταφέρει τους χρήστες του σε ένα «ταξίδι φυγής» από τον τόπο τους και σε αναζήτηση ασύλου σε άλλη χώρα. Απευθύνεται σε μαθητές ηλικίας 12 – 18 ετών και έχει ως στόχο να τους ευαισθητοποιήσει πάνω σε θέματα ανθρωπίνων δικαιωμάτων γενικά, και ειδικότερα σχετικά με τους πρόσφυγες, το άσυλο και τη διαπολιστισμικότητα.

Όπως και στο η φτώχεια δεν είναι παιχνίδι (έχει αναφερθεί και εδώ θα μπορούσε να συνδυαστεί με τις ερευνητικές εργασίες (projects) του Γενικού Λυκείου. Παίζοντας το παιχνίδι οι μαθητές θα προσεγγίσουν με βιωματικό τρόπο τις δυσκολίες της προσφυγιάς.