Τι είναι το ιστολόγιο

από ΜΑΡΙΝΑ ΚΑΖΑΚΟΥ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τι είναι το ιστολόγιο

To ιστολόγιο, γνωστό συχνά με την άκλιτη ονομασία μπλογκ (blog), είναι μορφή ιστοχώρου. Είναι λίστα καταχωρήσεων από την πιο πρόσφατη καταχώρηση στην παλαιότερη. Το περιεχόμενο των καταχωρήσεων μπορεί να είναι οτιδήποτε, όπως Νέα , πολιτικοκοινωνικός σχολιασμός, σχολιασμός των μέσων μαζικής ενημέρωσης και των διασημοτήτων, προσωπικά ημερολόγια και ειδικά θέματα όπως τεχνολογία, μόδα, αθλητικά, τέχνες, γαστρονομία. Συνήθως δεν απαιτείται ενδελεχής επιμέλεια του κώδικα της ιστοσελίδας, μιας και συχνά είναι εγκατεστημένα αυτόματα συστήματα, παρέχουν την δυνατότητα στο διαχειριστή του ιστολογίου να συντάξει μια καταχώρηση με πολύ λίγα βήματα.

Πηγή: Wikipedia (Τελευταία επίσκεψη 13/6/2017, 18:43)

Κριτήρια αξιολόγησης εκπαιδευτικών ιστολογίων

από ΚΑΛΤΣΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | 1 Σχόλιο »
  1. Η ταυτότητα και η ενημέρωση του ιστότοπου (Στοιχεία επικοινωνίας, συνέπεια σκοπού – στόχων, συνεχής και τακτική ενημέρωση).
  2. Το περιεχόμενό του (Ποιότητα και ποσότητα, δυνατότητες αξιοποίησής του από το κοινό στο οποίο απευθύνεται, πρωτοτυπία).
  3. Η λειτουργικότητα διεπαφής, η αισθητική του και τα τεχνικά στοιχεία – δομή (Ευκολία στην πρόσβαση, δομή – πλοήγηση, απεικόνιση και άλλα τεχνικά στοιχεία).
  4. Τα προσωπικά δεδομένα και τα πνευματικά δικαιώματα (Τήρηση βασικών αρχών προστασίας προσωπικών δεδομένων και δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας).
  5. Η αλληλεπίδραση με τους χρήστες (Συνεχής συνεργασία – ενεργή συμμετοχή χρηστών, λειτουργία ως κοινότητα μάθησης και πρακτικής).

Πηγή: http://www.socialstudies.edu.gr

Καλημέρα κόσμε!

από ΚΑΛΤΣΑ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ Κάτω από: Χωρίς κατηγορία | 1 Σχόλιο »