Αρχείο ημέρας 28 Σεπτεμβρίου 2017

Μακαριώτατε μαζέψτε τους…

Γράφει ο ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ Ι. ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ

Τις τελευταίες ημέρες όλο και περισσότερο πληθαίνουν θλιβερές εικόνες, όπως η παρακάτω.

Οι κατήγοροι του Νέου Προγράμματος Σπουδών στα Θρησκευτικά «παίζουν το τελευταίο τους χαρτί». Στο όνομα μιας δήθεν διάσωσης της ελληνορθόδοξης παιδείας μας – ανάθεμα κι αν ποτέ κατάλαβαν τι για τον σημερινό νεοέλληνα συνιστά ο Ελληνισμός και η Ορθοδοξία – με διαδικασίες που, στην πράξη θυμίζουν άλλες εποχές, καταργούν κάθε εκπαιδευτική διαδικασία, και με καλά σχεδιασμένο τρόπο, έτοιμο καθώς φαίνεται από καιρό, λυσσαλέα πολεμούν ένα πρόγραμμα μαθήματος ενώ ακόμη καλά – καλά δεν έχει στεριώσει στο σχολειό. Το χειρότερο στην προκειμένη περίπτωση είναι το γεγονός ότι, όλοι αυτοί οι «ζητορθόδοξοι», τεχνηέντως προσπαθούν να αντικαταστήσουν το δημόσιο σχολειό με εκπαιδευτήρια όπου ο θρησκευτικός φανατισμός έχει τον πρώτο λόγο. Πολύ φοβάμαι πως θα δούμε και εικόνες όπου οι Φάκελοι Μαθήματος των Θρησκευτικών θα ρίχνονται στην πυρά.

28η Σεπτεμβρίου· μνήμη Αγίου Ισαάκ του Σύρου

«Δεν σώζεις τον άνθρωπο με εξωτερικές συμβουλές και προτροπές. Ούτε του προσφέρεις ελευθερία με να του πης: Κάμε ό,τι θέλεις.

Θα πρέπει να μπορή η αγάπη σου άφωνα, σαν ήλιος στοργής και καθαρός αέρας κουράγιου, να του χαρίζη υγεία και να του γεννά όρεξη προσωπική για να ζήση.

Αυτό γίνεται με τον Αββά Ισαάκ. Φλέγεται ολόκληρος και μεταλαμπαδεύει το πυρένδροσο μυστήριο της Εκκλησίας. Εκπορεύει από την ύπαρξή του αγάπη, που παρέχει χώρο ελευθερίας στον άλλο. Και του χαρίζει δυνατότητας για να πραγματοποιήση τον εαυτό του.

Αγκαλιάζει τον άλλο με το να τον αφήνη ελεύθερο στο σύνολό του»[*].

Αρχιμ. ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, Καθηγούμενου Ι. Μ. Σταυρονικήτα, (1988), Αββάς Ισαάκ ο Σύρος. Ένα πλησίασμα στον κόσμο του, Αθήνα: Δόμος, σ. 18.

[*] Τηρήθηκε η ορθογραφία του συγγραφέα.

Σχετική εικόνα