ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΚΑΡΙΩΤΟΓΛΟΥ, Μαθητικό Συναξάρι. Ιστορίες Παιδείας οδυνηρές και ωφέλιμες, εκδ. Ακρίτας, Αθήνα 2001

Του ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ Ι. ΚΑΛΑΜΑΤΑ

ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΑΞΑΡΙ - ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΟΔΥΝΗΡΕΣ κ ΩΦΕΛΙΜΕΣ

(Εξώφυλλο της 1ης έκδοσης, εξαντλημένης)

Αν και κυκλοφορεί η 2η έκδοση (Γρηγόρη, Αθήνα 2013), το εν λόγω βιβλίο πρωτοκυκλοφόρησε το 2001 από τις εκδόσεις Ακρίτας. Όταν το διάβασα, αναπαύτηκα πνευματικά. Από τότε, σχεδόν κάθε χρόνο, πριν ανοίξουν τα σχολειά, εκεί στο μεταίχμιο Αυγούστου – Σεπτεμβρίου, το ξεφυλλίζω, παίρνοντας δύναμη για τη νέα σχολική χρονιά που θα ‘ρθει. Με τρόπο γλωσσικά λιτό και ανεπιτήδευτο, ο  αγαπητός συνάδελφος Αλ. Καριώτογλου μέσα από μικρές ιστορίες παιδείας οδυνηρές και ωφέλιμες, παρουσιάζει στους αναγνώστες, δασκάλους, καθηγητές και ιδιαίτερα στους θεολόγους συναδέλφους, τον τρόπο όπου η ελληνορθόδοξη ορθόδοξη πίστη και αγωγή στο σχολείο, ξεφεύγει από τα στερεότυπα του ευσεβισμού και γίνεται βίωμα και εν Χριστώ Ζωή. Ιστορίες όπως «Χριστός Ανέστη, Σάρα!», «Δεν αγαπώ το Θεό, είναι άδικος», «Ένας δύσκολος προϊστάμενος», «Αντώνης ο αμαρτωλός», «Το δάκρυ του Ηλία», «Τι είναι αγάπη;», «Μάθημα στο νεκροταφείο», «Μάθημα Εικονομαχίας», «Σήμερα …ξαναβαφτίστηκα», ιστορίες πραγματικές, μυούν τον αναγνώστη σε ένα τρελό πανηγύρι αυτοπροσφοράς και αληθινής κατάθεσης ψυχής.

Μαθητικό Συναξάρι

(Εξώφυλλο της 2η έκδοσης)