Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Το Μουσείο του Λούβρου με μία εικόνα

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το Μουσείο του Λούβρου με μία εικόνα

Wordle: La joie de la participation au Moodle

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο

Σημαντική πανελλήνια διάκριση για τους μαθητές του 1ου Δ. Σχολείου Φαρσάλων

Σε μία όμορφη τελετή που έλαβε χώρα στο Δημαρχείο Θεσσαλονίκης στο πλαίσιο της εβδομάδας της Γαλλοφωνίας, βραβεύτηκαν το Σάββατο, 15-3-2014, οι μαθητές της Ε2 τάξης του 1ου Δ. Σχολείου Φαρσάλων .

Οι μαθητές είχαν λάβει μέρος στον πανελλήνιο διαγωνισμό γαλλοφωνίας που διοργανώνεται κάθε χρόνο από τη Γαλλική Πρεσβεία στην Ελλάδα, καθώς και όλες τις γαλλόφωνες πρεσβείες, και ο οποίος απευθύνεται σε μαθητές Δημοτικών, Γυμνασίων και Λυκείων από όλη τη χώρα.

Το φετινό θέμα του διαγωνισμού ήταν η δημιουργία μιας καρτ ποστάλ για τη Μεσόγειο θάλασσα στην οποία οι μαθητές όφειλαν να περιγράψουν τα συναισθήματά τους γι αυτήν, όπως επίσης και να εκφράσουν μία ευχή για το μέλλον της.

Οι μαθητές της Ε2 τάξης, μαζί με την καθηγήτριά τους των Γαλλικών, κ. Αφροδίτη Καραγεωργίου δημιούργησαν ένα αρχείο διαφανειών (Power Point) στο οποίο πρόσθεσαν αφήγηση στη γαλλική γλώσσα και μουσική.

Η εργασία τους βραβεύτηκε σαν ένα από τα τρία καλύτερα αρχεία διαφανειών στην Ελλάδα στην κατηγορία των δημοτικών σχολείων, τόσο για την πρωτοτυπία και την καλαισθησία της, όσο και για το πανανθρώπινο μήνυμα της ευχής της «είθε η Μεσόγειος θάλασσα να λούζει με φιλία και ειρήνη όλες τις χώρες που βρέχει».

Οι μαθητές του 1ου Δ. Σχολείου Φαρσάλων, οι οποίοι φέτος συναγωνίσθηκαν με άλλους 6.500  μαθητές από όλη την Ελλάδα, παρέλαβαν  τα μετάλλιά και τα δώρα τους από τον Διευθυντή του Γαλλικού Σχολείου Θεσσαλονίκης, κ. Patrick Jouin, καθώς και από τη Διευθύντρια του Γαλλικού Ινστιτούτου Λάρισας, κ. Χρύσα Βουλγαράκη.

Στη συνέχεια, έλαβαν μέρος σε μια ψυχαγωγική και εκπαιδευτική  δραστηριότητα με θέμα τη γεύση και την όσφρηση όπου είχαν την ευκαιρία , παίζοντας, να εξοικειωθούν με το γαλλικό λεξιλόγιο της καθημερινότητας, δοκιμάζοντας παράλληλα τις αισθήσεις τους.

Τους ευχόμαστε, σε ότι καταπιάνονται στη ζωή τους με τόσο ζήλο , να είναι πάντα νικητές.

Καρτ-ποστάλ για τη Μεσόγειο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Bραβείο Γαλλοφωνίας 2014-1ο Δ. Σχολείο Φαρσάλων-Τάξη Ε2-Καρτ-ποστάλ με θέμα τη Μεσόγειο

Καλημέρα κόσμε!