Πατήστε εδώ.

Κατά τις σχολικές χρονιές 2016-2017 και 2017-2018 υλοποιήθηκαν οι παρακάτω επιμορφωτικές δράσεις:

Επιμορφωτικά σεμινάρια

Επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Η εφαρμογή των καινοτόμων προγραμμάτων και ο ρόλος τους στην προώθηση της συνεργασίας μεταξύ εκπαιδευτικών και σχολείων». Άρτα, 19 Ιουνίου 2018.

Επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Γνωστικοί παράγοντες και προϋποθέσεις της αναγνωστικής λειτουργίας. Δυσκολίες και προβληματισμοί». Άρτα 29 Νοεμβρίου 2017.

Επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Προγραμματισμός του εκπαιδευτικού έργου για τη λειτουργία των νηπιαγωγείων». Άρτα, 6 Σεπτεμβρίου 2017.

Βιωματικό σεμινάριο με θέμα «Η αξία των παραμυθιών και συμβολή τους στην παιδική ανάπτυξη». Άρτα 16 Ιουνίου 2016.

Επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα «Οργάνωση και σχεδιασμός του εκπαιδευτικού έργου για τη λειτουργία των Νηπιαγωγείων». Άρτα, 8 Σεπτεμβρίου 2016.

Βιωματικά σεμινάρια

Βιωματικό σεμινάριο με θέμα « Τα μυστικά των παραμυθιών». Άρτα, 18 Μαΐου 2017

Επιμορφωτικές συναντήσεις.

Επιμορφωτική συνάντηση με θέμα «Ανάπτυξη και διαχείριση του ιστολογίου του νηπιαγωγείου». Άρτα 13 Οκτωβρίου 2016.

Επιμορφωτική συνάντηση με θέμα «Η σημασία της συνεργασίας σχολείου-οικογένειας». Άρτα 10 Φεβρουαρίου 2016.

Βιωματικά εργαστήρια

Βιωματικό εργαστήρι ζωγραφικής με θέμα «Τεχνικές ζωγραφικής στο νηπιαγωγείο». Άρτα, από 28/02/2018-16/05/2018.

Βιωματικό εργαστήρι Πληροφορικής με θέμα «Δημιουργία διαδραστικών δραστηριοτήτων με τα λογισμικά: Power Point και Hot Potatoes».Άρτα από07/12/2017 – 01/03/2018.

Βιωματικό εργαστήρι Πληροφορικής με θέμα « Η αξιοποίηση του ηλεκτρονικού υπολογιστή σε τάξεις νηπιαγωγείου». Άρτα από 28/11/2016-27/02/2017.

Βιωματικό εργαστήρι με θέμα «Οι Πρώτες Βοήθειες στο Νηπιαγωγείο». Άρτα από 20/01/2017-17/02/2017.

Βιωματικό εργαστήρι Πληροφορικής με θέμα « Η αξιοποίηση του ηλεκτρονικού υπολογιστή σε τάξεις νηπιαγωγείου» Άρτα από 28/11/2016-27/02/2017.

Βιωματικό εργαστήρι με θέμα «Δομή και τεχνικές ανάπτυξης του θεατρικού παιχνιδιού» .Άρτα από 06/02/2016 – 06/06/2016.

Βιωματικές δράσεις φιλαναγνωσίας με θέμα «Βραδιές Ανάγνωσης Παραμυθιού». Άρτα από 26/02/2016-27/05/2016.

Η Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής διοργάνωσε βιωματικό σεμινάριο με θέμα:

«Οι πρώτες βοήθειες στο νηπιαγωγείο:Ετοιμότητα για την αντιμετώπιση επειγουσών καταστάσεων»

Εισηγητής του βιωματικού σεμιναρίου ήταν ο κ. Ιωάννης Καψάσκης, ΠΕ14.06,Υπεύθυνος Επικοινωνίας Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης Δ.Ε. Άρτας με ειδίκευση στην Πληροφορική της Υγείας και στη Διοίκηση των Μονάδων Υγείας.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στις 23 Νοεμβρίου 2016.

Η Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής κατά το α΄τρίμηνο του σχολικού έτους 2016-2017 θα πραγματοποιήσει επιμορφωτικές συναντήσεις για τη βελτίωση και αξιοποίηση της ψηφιακής υποδομής του σχολείου με σκοπό την αναβάθμιση της ποιότητας του εκπαιδευτικού έργου, με θέμα:

“Ανάπτυξη και διαχείριση του ιστολογίου του νηπιαγωγείου”

Η πρώτη επιμορφωτική συνάντηση θα διεξαχθεί την Πέμπτη 13 Οκτωβρίου 2016 ώρα 17.00-20.00 στο 5ο Νηπιαγωγείο Άρτας. Εισηγητής θα είναι ο κ. Φώτης Μπόσμος Εκπαιδευτικός Πληροφορικής.

Σε αυτή τη συνάντηση θα συμμετέχουν τα νηπιαγωγεία: 10ο Άρτας, 5ο  Άρτας, Κομποτίου, Αγίου Σπυρίδωνα, Ελεούσας και Ανέζας.

Με την έναρξη του σχολικού έτους 2016-2017 πραγματοποιήθηκε επιμορφωτικό σεμινάριο, που διοργάνωσε η Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής Ν.Άρτας, με σκοπό την παροχή ενημέρωσης και την υποστήριξη των εκπαιδευτικών σχετικά με την εφαρμογή του Ενιαίου Τύπου Ολοήμερου Νηπιαγωγείου με θέμα:

“Οργάνωση και σχεδιασμός του εκπαιδευτικού έργου για τη λειτουργία των Νηπιαγωγείων”

Εισηγητές του σεμιναρίου ήταν ο Λεωνίδας Γκόρος, Διευθυντής Π.Ε. Άρτας και η Αικατερίνη Παπαγεωργίου, Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής Ν. Άρτας.

Η Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής διοργάνωσε βιωματικό σεμινάριο με θέμα:

“Η αξία των παραμυθιών και η συμβουλή τους στην παιδική ανάπτυξη”

Εισηγήτρια του σεμιναρίου ήταν η κ. Θεοδώρα Τάτση, Ψυχολόγος με μεταπτυχιακή ειδίκευση στην παιδική ανάπτυξη με έμφαση στην Προσχολική Εκπαίδευση.

Το σεμινάριο πραγματοποιήθηκε στις 16 Ιουνίου 2016.

DSCF2128ΦΩΤ.

Η Σχολική Σύμβουλος Προσχολικής Αγωγής Ν. Άρτας διοργάνωσε και πραγματοποιούνται  βιωματικά εργαστήρια θεατρικού παιχνιδιού για τους νηπιαγωγούς της περιφέρειάς της  με θέμα:

“Δομή και τεχνικές ανάπτυξης του θεατρικού παιχνιδιού”

με εισηγητές τη Λένα Παππά, νηπιαγωγό-εμψυχώτρια θεατρικού παιχνιδιού και τον Πέτρο Συνοδινό, εμψυχωτή θεατρικού παιχνιδιού-συγγραφέα.

DSCF2545Πρόκειται για ένα πρόγραμμα με δομημένο υλικό,σαφείς στόχους και μεθοδολογία. Στόχος του προγράμματος είναι οι εκπαιδευτικοί , μέσα από τη βιωματική μάθηση και τη δημιουργική έκφραση,να προσεγγίσουν τρόπους ανάπτυξης της θεατρικής δράσης στο νηπιαγωγείο.

Τα εργαστήρια πραγματοποιούνται στο 4ο Νηπιαγωγείο Άρτας σε απογευματινές ώρες (18.00-20-00). Η έναρξη των εργαστηρίων πραγματοποιήθηκε στις 15 Φεβρουαρίου και θα συνεχίσουν στις ακόλουθες ημερομηνίες: 29 Φεβρουαρίου, 7,21 &28 Μαρτίου, 4 & 25 Απριλίου, 9 & 23 Μαϊου και 6 Ιουνίου 2016.

Ετικέτα συμμετοχής σε Ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning 12ο Ολοήμερο Νηπιαγωγείου Άρτας

Το πρόγραμμα υλοποιείται σε συνεργασία με Νηπιαγωγείο της Ισπανίας

Θέμα του έργου: Crafts and cards for Easter in our Kindergarten

easter

Κατεβάστε εδώ

Ετικέτα συμμετοχής σε πρόγραμμα Etwinning

nutricion

Κατά την υλοποίηση του εκπαιδευτικού προγράμματος “Το σώμα” τα νήπια του Ολοήμερου τμήματος του 12ου Νηπιαγωγείου Άρτας δημιούργησαν παιχνιδοβιβλίο το οποίο με την επιμέλεια του Νηπιαγωγού Αγγέλη Αλεξάνδρου παρουσιάζεται σε ψηφιακή μορφή.

Υπεύθυνοι Νηπιαγωγοί

Ελένη Φάη