ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

MSc Εκπαιδευτικός Φυσικής Αγωγής

ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Πρoστατευμένο: Κανονισμός ποδοσφαίρου

Αυτό το περιεχόμενο είναι προστατευμένο με συνθηματικό. Για να το δείτε εισάγετε το συνθηματικό σας παρακάτω:

Αισθητική, λειτουργική, περιβαλλοντική διαμόρφωση και παιδαγωγική αξιοποίηση της Σχολικής Αυλής

Το Δημοτικό Σχολείο Νέας Καρβάλης συμμετέχει στο πρόγραμμα «Eco-σχολική αυλή». Το πρόγραμμα αυτό υλοποιείται από το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Φιλίππων με συνδιοργανωτές το γραφείο Σχολικών Δραστηριοτήτων και το Δήμο Καβάλας. Μέσα από αυτό το πρόγραμμα γίνεται μια προσπάθεια της αισθητικής, λειτουργικής και περιβαλλοντικής βελτίωσης του υπαίθριου σχολικού χώρου, ώστε αυτός να ανταποκρίνεται σε σύγχρονες απόψεις για το ρόλο του περιβάλλοντος στην αγωγή και εκπαίδευση, και να μπορεί να αξιοποιηθεί για τη στήριξη της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

Η υλοποίηση του προγράμματος στηρίζεται σε συμμετοχικές διαδικασίες, στο επίκεντρο των οποίων βρίσκεται η σχολική κοινότητα. Το αποτέλεσμα που θα προκύψει θα ανταποκρίνεται:

• στις ανάγκες και τις επιθυμίες των μαθητών, ώστε η διαδικασία μάθησης και η παραμονή τους στο σχολείο να γίνουν πιο ευχάριστες
  • στην αξιοποίηση του υπαίθριου σχολικού χώρου από τους εκπαιδευτικούς για τη  διδασκαλία διαφόρων γνωστικών αντικειμένων με εφαρμογή σύγχρονων διδακτικών προσεγγίσεων και
  • στην αντίληψη για το σχολικό χώρο που έχουν οι γονείς.

Επιδιώκεται επίσης:

1.       σε σχέση με τους μαθητές:
  • να κατανοήσουν το ρόλο του ανθρώπου στη διαμόρφωση του περιβάλλοντος
  • να αποκτήσουν σχετικές γνώσεις και δεξιότητες
  • να διαμορφώσουν θετική στάση για τη συμμετοχή τους στην κοινωνική ζωή και τη μελλοντική εξέλιξή τους σε ενεργούς πολίτες
  1.       και σε σχέση με το σχολείο
  • να πραγματοποιηθεί το άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία και η συνεργασία με τους συλλόγους και την τοπική αυτοδιοίκηση

Στο πλαίσιο αυτό εθελοντές κάτοικοι, με γονείς εκπαιδευτικούς και μαθητές φροντίζουν την αυλή του σχολείου.

Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Το θέμα της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού είναι “Νιώσε τη χαρά της άθλησης χωρίς το άγχος΄της νίκης και τον φόβο της αποτυχίας: Αθλητισμός-Δικαίωμα για όλους”

Στο σχολείο μας υλοποιήθηκαν οι παρακάτω δράσεις:

• Γνωριμία με φυσικές δραστηριότητες & Σπορ υγείας και αναψυχής:  Ποδηλατοδρομία στις γειτονιές του χωριού-Πεζοπορία στο λόφο του χωριού-Ξύλινες ρακέτες.

Ποδηλασία

Προβολή βίντεο:  Στιγμιότυπα από Ολυμπιακούς Αγώνες που αναδεικνύουν την αξία του “Ευ αγωνίζεσθαι”

•  Ομαδικά αθλήματα: Καλαθοσφαίριση- Πετοσφαίριση,-Χειροσφαίριση- Ποδοσφαίριση
  • Ατομικά Αθλήματα: Ενόργανη Γυμναστική (Ασκήσεις εδάφους)- Αντιπτέριση