Εναλλακτικό συνοπτικό βιογραφικό Αμαλίας Κ. Ηλιάδη

Φιλολόγου-Ιστορικού, Δ/ντριας 3ου Γυμνασίου Τρικάλων

-Γ.: Τρίκαλα, 27.04.1967

-Γο.: Κωνσταντίνος, Κωνσταντία

-ΚΑΤ.: Οι  γονείς  είναι  εκπαιδευτικοί-δάσκαλοι. Εκ  του  πατρός  της  έλκει  την  καταγωγή  της  από  τον  αγωνιστή  της  Επανάστασης  και  πεσόντα  στην  Έξοδο  του  Μεσολογγίου, Νικόλαο  Στουρνάρα. Το  επίθετο  Ηλιάδης  είναι  καταγεγραμμένο  σε  ψηφιδωτό  του  5ου  αιώνα μ. Χ.  στην  Αντιόχεια  της  Συρίας  που  αναφέρεται  στην  εμπορική  κίνηση  της  αγοράς  της  περιοχής.

-ΣΠ.: Ολοκλήρωσε  τις  εγκύκλιες  σπουδές  της  στο  3ο  Λύκειο  Τρικάλων. Το  1985  εισήχθη  9η κατά σειρά επιτυχίας και με υποτροφία στο  Τμήμα  Ιστορίας  και  Αρχαιολογίας, της  Φιλοσοφικής  Σχολής  του  Αριστοτέλειου  Πανεπιστημίου  Θεσσαλονίκης.  Το  1989  έλαβε  το  πτυχίο  της  με  ειδίκευση  στην  Ιστορία  και  συνέχισε  με  μεταπτυχιακές  σπουδές  στη  Βυζαντινή  Ιστορία, τις  οποίες  και  ολοκλήρωσε  το  1992.

-ΕΡ.: Το  χρονικό  διάστημα  1991-1992, εργάστηκε  στην  ιδιωτική  εκπαίδευση, ως  φιλόλογος. Στη  συνέχεια  και  ως  το  1998, εργάστηκε  ως  αναπληρώτρια  καθηγήτρια  φιλολογίας  στη  Δευτεροβάθμια  Εκπαίδευση, σε  διάφορες  περιοχές  της  Ελλάδας, όπως  Λιβαδειά, Κοζάνη, Βέροια, Γρεβενά, Χαλκιδική.  Το  1998  διορίζεται  μόνιμη  καθηγήτρια, μέσω  του  διαγωνισμού  ΑΣΕΠ, πρώτη πανελλαδικά κατά σειρά επιτυχίας, με  οργανική  θέση  στα  Γρεβενά.  Το  2000  μετετέθη  στο  Μουσικό  Σχολείο  Τρικάλων  και  το  2009  απεσπάσθη  στο  2ο  ΕΠΑΛ  Τρικάλων, ως  Υπεύθυνη  Βιβλιοθήκης.  Από  το  2011  είναι  Διευθύντρια  στο  3ο  Γυμνάσιο  Τρικάλων, θέση  την  οποία  κατέχει  έως  και  σήμερα.  Στα  πλαίσια  των  διοικητικών  και  παιδαγωγικών  καθηκόντων  της, ενέταξε  εναλλακτικές  μορφές  μάθησης  και  καινοτόμες  μεθόδους  διδασκαλίας  στην  εκπαιδευτική  διαδικασία.  Με  στόχο  την  ενδοσχολική  επιμόρφωση, επικεντρώνεται  στην  ανάπτυξη  συνεργασιών  μεταξύ  των  μαθητών  και  καθηγητών  και  στην  οργάνωση  και  διεξαγωγή  εκπαιδευτικών  σεμιναρίων  και  δραστηριοτήτων.  Παράλληλα, ασχολείται  με  τη  συγγραφή  και  τη  ζωγραφική.

Υπήρξε  στους  δέκα  πρώτους  εισακτέους  του  Ιστορικού  Αρχαιολογικού  Τμήματος  του  Α.Π.Θ. το  1985  και  μία  εκ  των  επτά  ατόμων  που  παρακολούθησαν  το  Πρόγραμμα  Μεταπτυχιακών  Σπουδών  το  πρώτο  έτος  λειτουργίας  του.  Υπήρξε  η  πρώτη  επιτυχούσα  στη  διεξαγωγή  του  πρώτου  Διαγωνισμού  ΑΣΕΠ (1998).

-Δ.:  Έχει  «δημοσιεύσει»  ψηφιακές  εκθέσεις  ζωγραφικής  και  έχει  γράψει  ποιητικές  συλλογές, διηγήματα  και  μελέτες.  Ενδεικτικά  αναφέρονται : «Εσωτερικός  μονόλογος» (2003), «Εγκατάσταση  και  παρουσία  Σλάβων  στη  Μικρά  Ασία, από  τον  7ο  ως  τον  10ο  αι.» (2003), «Η  φωνή  της  σιωπής» (2006) κ.ά.

-Χ.: Συγγραφή, Ζωγραφική, Ταξίδια, Νέες Τεχνολογίες, ΤΠΕ στην Εκπαίδευση, με υψηλές προσδοκίες εμπλουτισμού της διδασκαλίας της με στοιχεία καινοτόμα και δημιουργικά από την παρακολούθηση του επιμορφωτικού σεμιναρίου β΄επιπέδου στις ΤΠΕ.

-Γλ.: Αγγλικά, Γαλλικά, Γερμανικά, Ιταλικά.

-E-Mail: ailiadi@sch.gr