Λίγα λόγια για εμάς…

Ας ξεκινήσουμε την επικοινωνία μας μέσα από αυτό το blog αναφέροντας κάποια πράγματα για το σχολείο μας, τον τρόπο λειτουργίας του, τους στόχους μας.

Στο 16ο Νηπιαγωγείο Ευόσμου τη σχολική χρονιά 2021-2022 λειτουργούν δυο τμήματα με Υποχρεωτικό Πρωινό Πρόγραμμα και ένα με Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα. Στα δυο πρώτα υπεύθυνες νηπιαγωγοί είναι η κα. Άννη και η κα. Στέλλα και στο τρίτο η κα. Κατερίνα(δηλαδή εγω).

Το πρόγραμμα διδασκαλίας που ακολουθούμε διαμορφώνεται από το Δ.Ε.Π.Π.Σ. (Διαθεματικό Ενιαίο Πλαίσιο Προγραμμάτων Σπουδών) και καθορίζεται από το Υπουργείο. Προσπαθούμε να ασχολούμαστε με θέματα που αφορούν και απασχολούν τα παιδιά και μέσα από  ελκυστικές, ευφάνταστες και πρωτότυπες δραστηριότητες να αναπτυχθούν ολόπλευρα και ισόρροπα. Στόχοι μας είναι να επικοινωνήσουν, να αλληλεπιδράσουν, να εξερευνήσουν, να συνεργαστούν, να ανταλλάξουν ιδέες, να αναπτύξουν τη γλωσσική τους έκφραση, να εκφραστούν δημιουργικά, να αυτονομηθούν, να αποκτήσουν αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό τους, να ανακαλύψουν τη γνώση. Να διαμορφωθεί μια υγιής προσωπικότητα και ένας ενεργός πολίτης. Στο κέντρο όλων έχουμε το παιχνίδι, το οποίο θεωρείται κυρίαρχη δραστηριότητα για την ανάπτυξη και τη μάθηση των παιδιών. Και φυσικά όλα αυτά δε μπορούν να συμβούν χωρίς τη συνεργασία με την οικογένεια και τη σύνδεση με την κοινότητα.

Από αυτό εδώ λοιπόν το σημείο θα μπορούμε να μοιραζόμαστε μαζί σας τις δράσεις και τα έργα μας. θα χαρούμε να μας ακολουθήσετε σε αυτό το ταξίδι!