Το τραγούδι της φάλαινας

μεγα2

Με αφορμή το όμορφο κείμενο της Ντάιαν Σέλντον μαθαίνουμε πως τα κητώδη τα συνδέει ο ήχος. Η επιβίωσή τους κυριολεκτικά εξαρτάται από αυτόν. Πτεροφάλαινες, δελφίνια, φυσητήρες, φώκαινες και ζιφιοί έχουν ένα ηχοεντοπιστικό σύστημα, σαν σόναρ, το οποίο και χρησιμοποιούν για να βρίσκουν την τροφή τους, να προσανατολίζονται και να επικοινωνούν μεταξύ τους. Χάρη σε αυτό, ζώα όπως οι φυσητήρες που καταδύονται σε βάθη μέχρι και 1.500 μ. που δεν έχει φως, μπορούν να «βλέπουν» στο απόλυτο σκοτάδι.

ΠΗΓΗ: WWF

Κατηγορίες: Αρχική, Γλώσσα | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Το τραγούδι της φάλαινας

Προπαίδεια

Η προπαίδεια του 7 με πίνακα

Δημιουργός: chtotska, στις: 29-08-2019, διάρκεια: 00:01:00

πολλαπλασιασμός

Κατηγορίες: Αρχική, Μαθηματικά | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Προπαίδεια

Ανακύκλωση

Τα στάδια της ανακύκλωσης

Κατηγορίες: Αρχική, Γλώσσα | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανακύκλωση

Χριστουγεννιάτικα έθιμα απ’ όλο τον κόσμο

Στη Γαλλία τα παιδιά την παραμονή των Χριστουγέννων αφήνουν τα παπούτσια τους στο τζάκι και περιμένουν τον Πατέρα των Χριστουγέννων να τα γεμίσει με δώρα.

Στην Ιταλία την παραμονή των Θεοφανίων η γριά μάγισσα Μπεφάνα πετάει με τη σκούπα της πάνω από τα σπίτια και αφήνει στα “καλά” παιδιά δώρα.

Κατηγορίες: Αρχική, Γλώσσα | Ετικέτες: , , | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Χριστουγεννιάτικα έθιμα απ’ όλο τον κόσμο