Τα Μαθηματικά στη φύση και τη ζωή

Μετάβαση στο scratch.mit.edu.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα Μαθηματικά στη φύση και τη ζωή

Περιβάλλον

Οι επιπτώσεις της κλιματικής αλλαγής στο ελαιόλαδο

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Περιβάλλον

Τα Μαθηματικά και οι Μαθηματικοί

Τα μαθηματικά είναι η επιστήμη  που μελετά θέματα που αφορούν την ποσότητα, τη δομή, το χώρο, τη μεταβολή και τις σχέσεις   όλων των μετρήσιμων αντικειμένων της πραγματικότητας και της φαντασίας μας.

Οι μαθηματικοί περιγράφουν τις σχέσεις με  τύπους ή και αλγορίθμους και  ερευνούν την αλήθεια τους με αποδεικτική διαδικασία λογικών βημάτων που στηρίζονται σε αξιώματα και θεωρήματα.

Οι μαθηματικοί ερευνούν αυτές τις δομές και προσπαθούν να σχηματίζουν υποθέσεις και να εξακριβώνουν την αλήθεια ή το ψεύδος τους μέσω αυστηρών κανόνων συνεπαγωγής και έχοντας ως βάση ορισμένα αξιώματα και ορισμούς. Η έρευνα που απαιτείται για την επίλυση μαθηματικών προβλημάτων μπορεί να πάρει χρόνια ή ακόμα και αιώνες συνεχούς έρευνας.

Κατηγορίες: Χωρίς κατηγορία | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Τα Μαθηματικά και οι Μαθηματικοί