Σεμινάριο για Διευθυντές/ντριες με τίτλο «Εμψυχώνοντας τους Διευθυντές» -Βιωματική ομάδα εμψύχωσης των Διευθυντών

Η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Αθηνά Πολιάς»  οργανώνει σεμινάριο  για Διευθυντές/ντριες των σχολικών μονάδων της 5ης και 6ης Δημοτικής ενότητας του Δήμου Αθηναίων με τίτλο «Εμψυχώνοντας τους Διευθυντές» -Βιωματική ομάδα εμψύχωσης των Διευθυντών και στόχο να τους ενισχύσει και να τους εμψυχώσει στον τόσο δύσκολο αλλά πολύ σημαντικό   ρόλο τους.

Στην Ομάδα, οι διευθυντές/ντριες σε ένα «χώρο» ασφάλειας και ελευθερίας  θα μπορούν :

• Να εκφράζουν τους κοινούς φόβους, τις αγωνίες και τις ανησυχίες σχετικά με τα θέματα και τις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν στο σχολείο.
  • Να αναγνωρίζουν και να εκφράζουν τις δικές τους ανάγκες και ταυτόχρονα να αφουγκράζονται τις ανάγκες των άλλων.
  • Να βοηθήσουν τους εκπαιδευτικούς και τα παιδιά να «στηρίζονται στα πόδια τους» ξεκινώντας από την ενίσχυση της δικής τους αυτοεκτίμησης.
  • Να μάθουν να αναγνωρίζουν και να επιτρέπουν να εκφράζονται συναισθήματα μέσα στο σχολικό πλαίσιο.
  • Να μάθουν να θέτουν όρια και να επιλύουν συνεργατικά τις συγκρούσεις που προκύπτουν στη σχολική κοινότητα.
  • Να ευαισθητοποιηθούν για μύθους και αλήθειες που αφορούν τη διεργασία της ζωής (μεταβάσεις, διαχείριση αλλαγών, δικαιώματα παιδιών, εξαρτήσεις-διαδίκτυο, εκφοβισμός)
  • Να μάθουν μεθόδους και τεχνικές ουσιαστικής επικοινωνίας και αξιοποίησης της δυναμικής της ομάδας ώστε να αποτελέσει το σχολικό πλαίσιο πηγή ασφάλειας, αποδοχής, υποστήριξης και συνεργασίας.

Η ομάδα θα έχει βιωματικό χαρακτήρα, με σεβασμό στη διαφορετικότητα και στον προσωπικό ρυθμό του κάθε μέλους.

Το σεμινάριο θα υλοποιηθεί στον χώρο του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Αθηνά Πολιάς», Αγαθουπόλεως 3, στάση Πλατεία Αμερικής, Κυψέλη, τηλ  2102114566, kpolias@otenet.gr.με με συντονιστές τον Λεχουρίτη Γιώργο, Στέλεχος Πρόληψης Ψυχολόγο, Συστημικό Θεραπευτή  και τη Μιχέλη Λουκία, Στέλεχος Πρόληψης, Ψυχολόγο, Ψυχοθεραπεύτρια. Το σεμινάριο θα ξεκινήσει  με τρεις δίωρες εισαγωγικές – διερευνητικές συναντήσεις για τρεις συνεχόμενες Τετάρτες, αρχίζοντας από την Τετάρτη 29/11/2017 και ώρα 12.00 και εφόσον υπάρξει επιθυμία από τους συμμετέχοντες θα συνεχίσει καθ’ όλη τη διάρκεια του σχολικού έτους 2017-2018 σε δεκαπενθήμερη βάση.

Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι τη Δευτέρα 27-11-2017 ηλεκτρονικά στο: agygeias@dide-a-ath.att.sch.gr

ΠΙΝΑΚΑΣ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΣΧΟΛΕΙΑ 5ης ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ

Γυμνάσια: 18ο, 49ο, 59ο, 21ο, 22ο, 40ο, 61ο, 65ο, 68ο,

Λύκεια: 18ο, 49ο, 59ο, 21ο, 22ο, 40ο, 61ο, 65ο,

ΣΧΟΛΕΙΑ 6ης ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ

Γυμνάσια: 1ο Εσπερινό, 8ο, 19ο, 60ο, 39ο, 15ο, 41ο, 72ο

Λύκεια: 1ο Εσπερινό, 8ο, 39ο, 67ο,15ο, 41ο ,19ο

4ο ΕΠΑΛ

Αίτηση Συμμετοχής –> ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΣΕ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟ Διευθυντων πολιας

Αθήνα   15/11/2017

Η Προϊσταμένη του τμήματος Εκπαιδευτικών  θεμάτων

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.