Παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης για μαθητές/τριες από το Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής για το σχολικό έτος 2016-2017

Η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνέχεια της μακροχρόνιας συνεργασίας της με το  Κέντρο Υγείας του Παιδιού Καισαριανής, μετά την με αρ. πρωτ. Φ 20.1/204052/Δ2/30-11-2016 έγκριση του ΥΠΠΕΘ, θα υλοποιήσει κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2016-2017 εκπαιδευτικές παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης ως εξής:

Α. για μαθητές/τριες Β΄ και Γ΄ Λυκείου σε 1ο, 2ο ΓΕΛ και ΕΠΑΛ Καισαριανής με θέμα τα σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα. Οι μονόωρες παρεμβάσεις θα γίνουν ανά τμήμα, με τη μορφή ομιλίας – συζήτησης.

Β. για μαθητές/τριες σε 1ο και 2ο Γυμνάσιο Καισαριανής με θέμα Εφηβεία: Αλλαγές στο Σώμα. Οι μονόωρες παρεμβάσεις θα γίνουν ανά τμήμα, στην Α΄  Γυμνασίου, χωριστά σε αγόρια και  κορίτσια από ομόφυλο εκπαιδευτή.

Όλες οι παρεμβάσεις θα πραγματοποιηθούν από τους επαγγελματίες υγείας του Κέντρου Υγείας του Παιδιού Καισαριανής.

Δείτε το έγγραφο –> KYΠ ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ Β

Ακριβές αντίγραφο  Αθήνα   21/12/ 2016Η Προϊσταμένη του τμήματος  ΕEκπαιδευτικών  θεμάτων

Κωνσταντίνα Πέππα

Δρ. Θεολογίας ΠΕ01

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Σεξουαλική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.