Ευαισθητοποίηση σε θέματα αντισύλληψης και σεξουαλικής αγωγής

Η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνέχεια της συνεργασίας της για τέταρτη χρονιά με τη Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων του Υπουργείου Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης οργανώνει παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης σε θέματα αντισύλληψης και σεξουαλικής αγωγής. Στόχος της προσπάθειας είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών ώστε να υιοθετήσουν στάσεις και συμπεριφορές που προάγουν τη σεξουαλική και αναπαραγωγική τους υγεία. Η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών θα γίνεται από εξειδικευμένη μαία του Περιφερειακού Γενικού Νοσοκομείο (ΠΓΝ) – Μαιευτηρίου  «Έλενα Βενιζέλου» μετά από την με αρ. πρωτ. 22-9-2016/Φ.20.1/155728/Δ2 έγκριση του ΥΠΠΕΘ και θα παρέχεται είτε στους χώρους της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων, είτε στο Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών Αθήνας ΠΟΛΥΚΕΝΤΡΟ, είτε στους χώρους των σχολικών μονάδων της ΔΔΕ Α΄ Αθήνας. Οι σχολικές μονάδες  που ενδιαφέρονται μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 210 3898085, ημέρα Τρίτη και ώρες 9-5.

Η παρέμβαση θα μπορούσε να αποτελέσει τμήμα ενός ολοκληρωμένου προγράμματος αγωγής υγείας αντίστοιχης θεματολογίας.

Δείτε εδω το έγγραφο -> ΓΓΙΦ Β

Ακριβές αντίγραφο  Αθήνα  7 /10/ 2016Η Προϊσταμένη του  τμήματος  ΕΕκπαιδευτικών  θεμάτων

Κωνσταντίνα Πέππα

Δρ. Θεολογίας ΠΕ01

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Σεξουαλική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.