Ευαισθητοποίηση σε θέματα αντισύλληψης και σεξουαλικής αγωγής

Η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνέχεια της συνεργασίας της για τρίτη χρονιά με τη Γενική Γραμματεία Ισότητας των Φύλων οργανώνει παρεμβάσεις ευαισθητοποίησης σε θέματα αντισύλληψης και σεξουαλικής αγωγής. Στόχος της προσπάθειας είναι η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών ώστε να υιοθετήσουν στάσεις και συμπεριφορές που προάγουν τη σεξουαλική και αναπαραγωγική τους υγεία. Η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών θα γίνεται από εξειδικευμένη μαία του Περιφερειακού Γενικού Νοσοκομείο (ΠΓΝ) – Μαιευτηρίου «Έλενα Βενιζέλου» μετά από την με αρ. πρωτ. 19/10/2015/Φ.20.1/165062/Δ2 έγκριση του ΥΠΠΕΘ και θα παρέχεται είτε στους χώρους της Γενικής Γραμματείας Ισότητας των Φύλων, στο Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών Αθήνας ΠΟΛΥΚΕΝΤΡΟ είτε στους χώρους των σχολικών μονάδων της ΔΔΕ Α΄ Αθήνας. Οι σχολικές μονάδες που ενδιαφέρονται μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 210 3898085 και ώρες 9-5.

της Διεύθυνσης Δ. Ε. Α΄ Αθήνας

Λεωνίδας Μάντζος PhD, MSc, MEd

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Σεξουαλική Αγωγή. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.