Ενημέρωση για το Γραφείο Αγωγής Υγείας της ΔΔΕ Α΄ Αθήνας

Σας ενημερώνουμε ότι το Γραφείο Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας μετακόμισε στον 5ο όροφο της Διεύθυνσης. Επειδή για κάποιο χρονικό διάστημα δεν θα υπάρχει η δυνατότητα άμεσης τηλεφωνικής επικοινωνίας της Υπεύθυνης με τη σχολική κοινότητα παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται για ζητήματα που άπτονται του αντικειμένου είτε να στέλνουν ηλεκτρονικό μήνυμα στο agygeias@dide-a-ath.att.sch.gr .

Με την ευκαιρία σας υπενθυμίζουμε ότι στο Γραφείο Αγωγής Υγείας υπάρχει ποικιλία εκπαιδευτικού και ενημερωτικού υλικού για θέματα πρόληψης και αντιμετώπισης εξαρτήσεων (κάπνισμα, αλκοόλ, ναρκωτικά), διαχείρισης διαδικτύου, βίας στην οικογένεια και στο σχολείο, ρατσισμού, ξενοφοβίας, προάσπισης δικαιωμάτων, πρόωρων σεξουαλικών σχέσεων και σεξουαλικά μεταδιδομένων νοσημάτων, ψυχικής υγείας, στοματικής υγείας, ατυχημάτων, διατροφής, έκτακτων καταστάσεων (πυρκαγιές, πλημμύρες, σεισμοί) και για πολλά άλλα, το οποίο μπορεί να υποστηρίξει προγράμματα και δράσεις προαγωγής και αγωγής υγείας.

Επιπλέον υπάρχει η δυνατότητα να σχεδιασθούν ολοκληρωμένες παρεμβάσεις για όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας ( μαθητές/τριες, εκπαιδευτικοί και γονείς) ανάλογα με τις ανάγκες αφού διατυπωθεί αίτημα.

ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΚΛΙΟ –> Ενημέρωση για το Γραφείο Αγωγής Υγείας της ΔΔΕ Α΄ Αθήνας

της Διεύθυνσης Δ. Ε. Α΄ Αθήνας

Λεωνίδας Μάντζος PhD, MSc, MEd

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Υλικό του Γραφείου Α.Υ.. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.