Σεμινάριο για εκπαιδευτικούς με τίτλο «Διαχείριση δύσκολων περιστατικών μέσα στη σχολική τάξη και επικοινωνία σχολείου–οικογένειας»

Η Υπεύθυνη Αγωγής Υγείας της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Α΄ Αθήνας σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Αθηνά Πρόμαχος»  οργανώνει σεμινάριο  για εκπαιδευτικούς της Διεύθυνσης με τίτλο «Διαχείριση δύσκολων περιστατικών μέσα στη σχολική  τάξη και επικοινωνία σχολείου–οικογένειας» με στόχο να τους ενισχύσει στον  ρόλο τους.

ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΗ ΘΕΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

1η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Γνωριμία – Λειτουργία ομάδας – Διερεύνηση αναγκών και προσδοκιών – Φιλοσοφία πρόληψης – Ευαισθητοποίηση εκπαιδευτών

2η  ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Θεσμικό πλαίσιο σχολείου – Ρόλος εκπαιδευτικού – Εκπαιδευτικός (λειτούργημα), Εκπαιδευτικός (άνθρωπος), χαρακτηριστικά

3η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ – 4η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Διαχείριση δύσκολων περιστατικών στα πλαίσια του σχολείου (βιωματικό σε υποομάδες) (φυλλάδιο: «τα παιδιά που έχουν ανάγκη»)

Κατηγορίες: ενδοσχολική βία bulling, διαφορετικότητα, ρατσισμός κ.ά.

Γνωστό ιστορικό οικογένειας ή παιδιού με πρόβλημα π.χ. νόσος, εξαρτήσεις, ψυχική ασθένεια κ.ά.

5η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ – 6η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Λειτουργικά και δυσλειτουργικά χαρακτηριστικά επικοινωνίας του εκπαιδευτικού με τους μαθητές

7η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ – 8η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Χαρακτηριστικά λειτουργικής επικοινωνίας με την οικογένεια – Ενδιαφέρον – Χτίσιμο εμπιστοσύνης

Το σεμινάριο θα υλοποιηθεί στον χώρο του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας «Αθηνά Πρόμαχος», Λ. Βουλιαγμένης και Αίνου 1, στάση ΜΕΤΡΟ Αγ. Ιωάννης με συντονιστές τον Αθανασόπουλο Ανδρέα, ψυχίατρο/επιστημονικό υπεύθυνο του Κέντρου Πρόληψης, την Βλουτόγλου Νατάσσα ψυχολόγο και τον Αρβανίτη Γιώργο, κοινωνιολόγο. Το σεμινάριο θα ξεκινήσει  την Πέμπτη 18/1/2018 και ώρα 15.00-17.00 και θα είναι διάρκειας οκτώ δίωρων συναντήσεων. Αριθμός συμμετεχόντων μέχρι 15 άτομα.

Δηλώσεις συμμετοχής μέχρι την Τετάρτη 17-1-2018 ηλεκτρονικά στο :

agygeias@dide-a-ath.att.sch.gr

Aίτηση  Συμμετοχής :  Αίτηση

Κατηγορίες: Αγωγή Υγείας, Εξαρτήσεις. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.